Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Matějů J., Zavadil V., Tájek P., Musilová R., Melichar V.: Obojživelníci a plazi Karlovarského kraje

Článok zo sekcie Literatúra

obrázokDo knižnice herpetológa a milovníka živej prírody Karlovarský kraj,
2.vydanie,
136 strán
2014
ISBN 978-80-88017-23-3

Nenapíšem nič nového, ak uvediem, že Česká republika a jednotlivé jej zložky sú vo vydávaní odborných ekologických či inak prírodne zameraných publikácií pred nami. Snažia sa aktívne širokú verejnosť informovať o krásach toho - ktorého zákutia českej krajiny. Jednoducho napísané, máme sa od koho ešte učiť. V čase, kedy sme s kolegami pripravovali do vydania knižočku Obojživelníky a plazy mesta Levice sa ku mne dostala informácia, že českí kolegovia pre Karlovarský kraj vydali v poradí už druhé vydanie publikácie venujúcej sa práve prírodným pomerom v tomto kraji.



Daná knižka sa na svojich stránkach venuje, ako jej názov napovedá, batracho- a herpeto- faune Karlovarského kraja, ktorý je na jednotlivých zástupcov nesmierne zaujímavý a pestrý. To sa napokon odzrkadlilo na počte do knižky zahrnutých druhov fauny. Jej stránky čitateľovi predstavujú zástupcov od mlokov až po vretenicu. Napriek tomu, že Karlovarský kraj je pokladaný za v priemere snáď najchladnejší kút Českej republiky, je toto bohatstvo nesmierne hojne zastúpené.



Knižka sa už od samého úvodu venuje bohatej diverzite obojživelníkov a plazov Karlovarského kraja (17 druhov obojživelníkov, 7 pôvodných druhov plazov a niekoľko ďalších druhov, ktoré do Karlovarského kraja svojím výskytom sporadicky prenikajú) ich geomorfológii (stačí spomenúť aj Slovákom známe Doupovské hory alebo Krušné hory) či reliéfu krajiny a klimatickým oblastiam, ktoré sú v rámci tohto kraja nesmierne pestré. Knižka nezabúda ani na samotné rozšírenie druhov, ich ohrozenie a aj ochranu.



Hlavná časť knižky sa podrobne venuje druhom ako sú Salamandra salamandra, Triturus cristatus, Ichtyosaura alpestris, Lissotriton vulgaris, Lissotriton helveticus, Bombina bombina, Bombina variegata, Pelobates fuscus, Bufo bufo, Epidalea calamita, Bufotes viridis, Hyla arborea, Rana temporaria, Rana arvalis, Rana dalmatina, Pelophylax ridibundus, Pelophylax lessonae, Pelophylax esculentus, Lacerta agilis, Lacerta viridis, Zootoca vivipara, Anguis fragilis, Coronella austriaca, Zamenis longissimus, Natrix natrix, Natrix tessellata, Vipera berus, Emys orbicularis, Trachemys scripta. Pri každom druhu nechýbajú farebné fotografie, geomorfologická mapa ich výskytu v rámci kraja, biotop alebo aj jednotlivé vývojové štádiá druhu (vajíčka, juvenilné štádium).



V závere knižky sú podrobne predstavené jednotlivé lokality aj s uvedením, ktorý druh batracho - a herpetofauny ich obýva. Takto sa čitateľovi predstavujú miesta ako je Andělská hora, Borecké rybníky, Božidarské rašeliniště, Seidlův rybník, Bražecké hliňáky, Čankovská pískovna, Drmoul, Jimlíkov, Ovčárna a Tišina, Pískovna Erika, Podlesí, Pomezná, Slapany, Soos, Tůně v okolí Kraslíc, Údolí řeky Ohře v okolí Stráže nad Ohří, Velikonoční rybník, Velký Luh - pískovna či Vrbová.



Záver knižky patrí použitej literatúre a Registri jednotlivých predstavených druhov.

Knižka, predstavujúca prírodnú bohatosť Karlovarského kraja, si určite nájde svoje miesto v odbornej knižnici nielen herpetológa, ale aj skutočného milovníka živej prírody. V neposlednom rade treba len dúfať, že bude vhodnou inšpiráciou pre ďalšie kraje v Čechách, na Morave a aj na Slovensku, ktoré majú čo ponúknuť svojim obyvateľom i návštevníkom a tak sa pootvoriť svetu a dokázať, že naša príroda skrýva ešte nejedno živé bohatstvo.

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk





Šéfredaktor | 16.10.2019 15:02 | 0 komentárov | 2984x


Dátum: 25.4.2024 22:17:29
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/10540