Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Preprava kaprozúbok pomocou peroxidu vodíka

Článok zo sekcie Nápady pre Vás

obrázokHalančík, ČSCH, Klub chovatelů halančíků, Brno - ČSSR, roč. 3, č. 1/1989 V časopise Akvárium Terárium 11/1982 bol uverejnený článok autora Tibora Baláka o preprave morských rýb a živočíchov za pomoci peroxidu vodíka. Článok ma veľmi zaujal a preto som sa ho rozhodol vyskúšať aj u kaprozúbok.

Do dvoch sáčkov som dal asi 1 liter vody. Do jedného som pridal peroxid vodíka v koncentrácii podľa Baláka /dve až tri kvapky 3% roztoku na 1/3 litra vody/ a z tohoto som do sáčku nalial asi 3-4 kvapky. Do druhého kontrolného sáčku som peroxid nepridal. Do oboch sáčkov som umiestnil 5 kusov E.dageti a teplomer na sledovanie teploty. Sáčky som uzatvoril a položil na skriňu. Keďže som pokus robil v lete, teplota vody sa pohybovala v rozmedzí 28 - 30°C.

V sáčku, v ktorom nebol peroxid po troch dňoch uhynula prvá rybka. Na druhý deň boli v sáčku uhynuté aj ostatné rybky. No v druhom sáčku, kde bol pridaný peroxid prvá uhynula až po 15 dňoch. Zostávajúce rybky som vybral a umiestnil do akvária kde ďalej žili.
Výsledok ma veľmi prekvapil a preto som ho zopakoval a dosiahol som obdobné výsledky. Myslím si, že by bolo dobré vyskúšať peroxid aj na chúlostivejších druhoch kaprozúbok a využívať ho pri preprave a zasielaní rýb poštou.

Flašku peroxidu vodíka dostať kúpiť v každej lekárni za 20 halierov a pritom zaberie omnoho menej miesta, ako tlaková fľaša s kyslíkom.

Šíma MiroslavŠéfredaktor | 24.9.2019 16:16 | 0 komentárov | 2290x


Dátum: 31.3.2023 10:51:08
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/10458