Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Perera Gloria, Walls G. Jerry: Apple Snails in the Aquarium

Článok zo sekcie Literatúra

obrázokDo knižnice vivaristu O známom americkom vydavateľstve s bohatou a dlhou históriou T.F.H. Publications som vedel, že vydáva knižky nielen o akvaristike. Veľké množstvo titulov v mojej knižnici je toho jasným svedectvom. No i tak ma prekvapilo, keď som v ponuke jedného anglického kníhkupectva našiel knižku, ktorá sa venuje mäkkýšom alebo ak chcete našim starým známym "ampullárkam". Čo ma na tom mohlo prekvapiť? Nuž skutočnosť, že knižiek venujúcich sa ulitníkom nie je až tak mnoho, ako by sa mohlo zdať. Preto som jednoducho nevedel odolať možnosti si danú knižku kúpiť a skúsiť "prelúskať" anglický text.
Ten napísala dvojica autorov skutočne na slovo vzatých. Prvým z nich je doktorka Perera, pôsobiaca ako vedúca výskumu ulitníkov na Instituto Pedro Kouri v kubánskej Havane. Okrem toho sa venuje aj parazitom v telách ulitníkov karibskej oblasti. Druhého z autorov snáď ani nemusím predstavovať. V čase, kedy táto knižka vyšla (1996) mal biológ Jerry G. Walls za sebou už 20 úspešných knižných titulov. Samozrejme, že z oblasti chovu mnohých živočíchov, ktorým sa nielen ako autor venuje.
Poďme sa teda spoločne pozrieť na stránky tejto knižky. Pre čitateľov neznalých veci len spomeňme, že v angličtine sú všetky druhy spadajúce pod terajší rod Pomacea označené výrazom "Apple Snail(s)", teda jablkový (é) slimák(y). Naši predkovia - akvaristi sa domnievali, že je to akýsi odkaz na veľkosť ulity týchto slimákov, ktoré sa spoľahlivo usídlili v našich akváriách.



Prvá kapitola sa venuje týmto ulitníkom z pohľadu druhovej rozmanitosti vo svete. Tu sa dozvieme, že v zahraničí, kde sa tieto ulitníky vyskytujú či už prirodzene alebo boli tam dovezené či sa na dané územie sami rozšírili, pokladané aj ako predmet bohatého obchodu. Okrem zaujímavej anatomickej stránky sa čitateľ dozvie, ako vyzerá ich biotop.

Druhá kapitola nám priblíži tohto ulitníka z biologickej a ekologickej stránky. Prekvapujúco sa okrem toho dozvieme, že naše "ampullárky" predstavujú neoddeliteľnú súčasť jedálnička nielen pre človeka, ale aj pre dlhočizný zástup živočíchov. Zaujímavé a pre chovateľa podnetné sú údaje z biotopov týchto ulitníkov, vďaka čomu vie svoj chov prispôsobiť aj doma v akváriu či paludáriu.

Pre akvaristov bude isto podnetná tretia kapitola knižky, venujúca sa ich chovu v akváriu. V nej sa dozvieme, ako by malo byť nielen technicky zariadené akvárium, aby sa ulitníkov v ňom darilo. Dozvieme sa, že druh Pomacea bridgesi je druh, ktorý v chove za pomoci človeka dokázal vytvoriť veľkú farebnú plejádu foriem. Mnohé z nich sa k nám dostali len pomerne nedávno. A treba napísať, že zaujali. To bola pre ne otvorená brána, aby sa usadili v akváriách. V tejto kapitole nechýbajú zaujímavé fotografie z floridských fariem, ktoré sa chovu a rozmnožovaniu ulitníkov venujú.



Knižka v ďalších svojich kapitolách prináša zaujímavý a druhovo i rodovo pestrý prehľad zástupcov (Pomacea paludosa, Pomacea poeyana, Pomacea haustrum, Pomacea lineata, Pomacae glauca, Pomacae urceus, Pomacae sordida, Pomacae flagellata, Pomacae falconensis, Pomacea canaliculata, Pomacea bridgesi, P.papyracea, Pomacea insularum), P.(L.) sinamarina, P.(L.) granulosa, P. (L.) crassa, P. (L.) columellaris, marisa cornuarietis, Asolene (Asolene), Asolene (Pomelia), Asolene (Felipponea), Pila africana, Pila cecillei, Pila occidentalis, Pila ovata, Pila wernei, Pila speciosa, Pila ampullacea, Pila pesmei, Pila angelica, Pila polita, Pila gracilis, Pila globosa, Lanistes alexandri, Lanistes carinatus, Lanistes ciliatus, Lanistes congicus, Lanistes ellipticus, Lanistes farleri, Lanistes graueri, Lanistes intortus, Lanistes libycus, Lanistes nasutus, Lanistes neavei, Lanistes nsendweensis, Lanistes nyassanus, Lanistes solidus, L. stuhlmanni, L. varicus, Afropomus balanoidea a Saulea vitrea). Mnoho z nich autori predstavili na veľmi cenných fotografiách.



Ak by sa zdalo, že knižka sa venuje len našim starým známym "ampullárkam" a ich blízkym príbuzným, tak by sa mýlil. Na fotografiách i textovo nie sú zabudnuté aj iné druhy ulitníkov, ktoré osídlili naše akváriá alebo by mohli ich osídliť. Vďaka tomu čitateľ má možnosť sa oboznámiť s druhmi ako je Cipangopaludina chinensis, C. japonica, Lymnaea sp., Campeloma decisum, Viviparus georgianus, Gyralus sp., Helisoma nigricans, Physella sp., Planorbis corneus, Melanoides tuberculata, Thiara granifera, Lymnaea stagnalis, Neritina reclivata, Theodoxus fluviatilis a ďalšími. Mnoho z nich je opätovne predstavených na fotografiách.



Záver knižky patrí nielen dodatkom k textu či vysvetlivkám jednotlivých odborných výrazov, ale predovšetkým bohatej odporúčanej literatúre a Indexu fotografií i textovej časti knižky.

Vo svojich záveroch zvyknem odporúčať či nabádať čitateľa, na čo si dať u toho ktorého vydania alebo titulu pozor. V prípade knižky "Apple Snails in the Aquarium" tomu nie je inak. Myslím si, že ak sa niektorému z čitateľov ponúkne možnosť si túto knižku zaobstarať, nemal by váhať. Určite nebude knižkou sklamaný a obohatí jeho odbornú knižnicu. Podobne ako sa to stalo v mojom prípade.

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 8.8.2019 09:56 | 0 komentárov | 1369x


Dátum: 28.3.2024 11:08:37
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/10321