Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Bojnická Motýlia záhrada otvorila svoje brány už po siedmy krát

Článok zo sekcie Aktuality

obrázok Stretnúť pestrofarebné motýlie skvosty na lúke slovenskej prírody je jedna možnosť. No ani na tej "najlúke" nemožno, bohužiaľ, stretnúť cudzokrajné druhy motýľov. Hoci si s mnohými druhmi motýľov tie naše môžu hravo pomerať svoju krásu a veľkosť. A tak tým, čo predsa len sa chcú kochať krásou cudzokrajných motýľov, nezostáva nič iné, než ako si zájsť do našej najkrajšej zoo v Bojniciach. Návštevníci Národnej zoo Bojnice tak môžu od 28.6.2019 v motýlej záhrade vzhliadnuť a pozorovať desiatky druhov exotických motýľov.

Rozmanitosť motýľov je nekonečná, len na Slovensku odborníci evidujú 3 598 druhov. V Európe ich žije o niečo viac, asi 5 000 druhov. No aj to je len nepatrná časť z takmer 160 000 druhov žijúcich na našej planéte. Za mnohými by ste museli cestovať do trópov a na viaceré kontinenty. Niektoré z nich však môžete pozorovať v motýlej záhrade, ktorú Národná zoo Bojnice sprístupnila verejnosti 28.6.2019.

Spoznať motýlí život úplne zblízka a zažiť fascinujúci a krehký život motýľov môžu prostredníctvom motýlej záhrady všetci návštevníci Národnej zoo Bojnice. Mnohí ľudia majú veľmi slabé znalosti o motýľoch, mýlia si kuklu s larvou, alebo sú presvedčení, že motýľ po chytení do ruky umrie či stratí schopnosť lietať, čo samozrejme nie je pravda. Motýle nežijú dlho, u niektorých druhov je to len týždeň, niektoré druhy žijú niekoľko mesiacov. Motýle sú po chrobákoch najväčší rad hmyzu. Vo svete motýľov nájdete mnoho zaujímavostí. Medzi najzaujímavejšie druhy, ktoré u nás môžete vidieť patrí napríklad najväčší denný motýľ – sovookáľ kráľovský (Caligo memnon), ktorého rozpätie krídla môže dosiahnuť až 150 mm alebo druh morfo cisársky (Mopho peleides), ktorý je označovaný za lietajúci drahokam. Atraktívnym druhom je tiež motýľ z čeľade babôčkovité, pochádzajúci z pralesov juhovýchodnej Ázie – listovec slnečný (Kalima inachus), ktorý vyzerá ako suchý list. Zaujímavý je život babôčky smradľavej (Danaus plexippus). Jedince tohto druhu sa v určitých ročných obdobiach zhlukujú do rojov, ktoré môžu tvoriť státisíce či milióny živočíchov. V angličtine znie jeho meno vznešene – „Monarch butterfly“, (kráľovský motýľ), v Austrálii ho však nevolajú inak ako „Wanderer“ – tulák. Tento druh babôčky zo Severnej Ameriky je legendárne známy svojím sťahovaním. Každoročne totiž tiahnu státisíce týchto motýľov z Kanady až do stredného Mexika, kde zimujú v obrovských kŕdľoch v borovicových hájoch. Motýle si tu vybudujú „hniezda“ vysoko v korunách ihličnatých stromov. Ich cesta do Mexika, na ktorej ich čaká množstvo prekážok, meria okolo 4 500 km. Motýle, ktoré ju prežijú, sa na jar vracajú do Severnej Ameriky a Kanady.

Motýlia záhrada Národnej zoo Bojnice prináša návštevníkom už siedmy rok nevšedný zážitok z pozorovania nevšedného života motýľov, ich správania sa a návykov. Motýle do bojnickej motýlej záhrady zoo objednáva z anglickej motýlej farmy, chodia sem postupne do skleníkových liahní vo svojom treťom vývojovom štádiu kukiel. Z ponuky dodávateľa sa bojnickej zoo podarilo objednať viacero nových atraktívnych druhov, ako sú morfo cisársky, sovookále, veľké vidlochvosty a dlháne (Heliconius sp.). Na vyliahnutie musia striktne dodržať predpísanú teplotu minimálne 27 °C a ideálnu 80-percentnú vlhkosť vzduchu. Otváracie hodiny sú prispôsobené aktivite motýľov. Keď je zamračené a chladnejšie počasie, motýle sedia, sú menej aktívne, ako keď je slnečno a teplo. Záhrada je jednou z najatraktívnejších expozícií Národnej zoo Bojnice a určite prispieva k pochopeniu potreby ochrany týchto zaujímavých zástupcov hmyzej ríše.

Otváracie hodiny Motýlej záhrady (obdobie: 28.6.2019 – september 2019):
Pondelok – Nedeľa: 09.00 – 17.00 hod. (každý deň)

Zdroj: zoobojnice.sk
Il.foto: © Peter Hoffmann, azraelangelo-photo.deviantart.comŠéfredaktor | 3.7.2019 15:00 | 0 komentárov | 139x


Dátum: 19.10.2019 04:17:55
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/10239