Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Herpetológovia zo Slovenska vedecky popísali nový druh užovky

Článok zo sekcie Teraristika

obrázok Vedecký popis, ktorý si rozhodne zaslúži uznanie. Skupina herpetológov na čele s vedcami z Univerzity Komenského v Bratislave totiž objavila nový druh užovky, ktorá sa vyskytuje v Turecku, Azerbajdžane, Arménsku, Gruzínsku, Iraku, Iráne a Rusku, vrátane malej oblasti zasahujúcej aj do Európy. Potrebovali na to vykonať množstvo odborných štúdií a medzi nimi aj analýzu genetických aj morfologických údajov. Až na základe nich vedci zistili, že užovka sarmatská (Elaphe sauromates) v skutočnosti zahŕňa aj ďalší druh, ktorý nazvali podľa starobylého kráľovstva Urartu – Elaphe urartica. Opis nového druhu užovky bol publikovaný vo vedeckom časopise PeerJ pred pár dňami.

Podľa hlavných autorov štúdie Daniela Jablonskeho a Davida Jandzíka z Univerzity Komenského je mimoriadne náročné túto užovku objaviť v prírode. Navyše sa vyskytuje v oblasti, ktorá je geopoliticky pomerne komplikovaná. Aj z tohto dôvodu si zber študijného materiálu vyžiadal celkovo 17 rokov a širokú medzinárodnú spoluprácu. Nový druh užovky je na základe vonkajších znakov veľmi podobný užovke sarmatskej. Až analýza DNA ale odhalila, že ide o sesterský a tzv. kryptický, čiže skrytý, druh.

Nový druh hada patrí medzi veľké užovky známeho rodu Elaphe. Objav nového druhu a analýza jeho biogeografie je dôležitým krokom k poznaniu formovania a vývoja organizmov žijúcich v Európe a Ázii.

Elaphe urartica získala svoje druhové meno podľa kráľovstva Urartu, na ktoré história viac než na tisícročie zabudla. Prekvitalo v dobe železnej (9. až 6. storočí p. n. l.) v oblasti dnešnej Arménskej vysočiny v okolí jazera Van v Turecku, kde sa vyskytuje aj nový druh užovky. Meno zvolili autori vedeckého opisu z úcty k pôvodnému menu užovky sarmatskej. Jej názov odkazuje na Sarmatov, konfederáciu kočovných kmeňov, ktorí obývali podobné územie severne od Čierneho mora ako užovka sarmatská.


Foto: Boris TuniyevŠéfredaktor | 4.6.2019 18:14 | 0 komentárov | 517x


Dátum: 23.4.2021 07:42:48
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/10187