Rubriky

Hlavná stránka Vyhľadávanie Diskusné fórum Antikvariát Výstavy a predajné stretnutia ("burzy")LiteratúraHerpetofauna SRVivaristika na známkachŽabčonoviny

Články a iné

TeraristikaAkvaristikaReportážeNápady pre VásZo svetaAktuality Fotogaléria

Inzercia

DarujemKúpimPredám

CITES

Na SlovenskuV ČecháchVšeobecneOficiálne stránky

Ostatné

Kontakt Linky Naše bannery Reklama

Skameneliny sveta

Až do 28.2.2020, Západoslovenské múzeum, Múzejné námestie 3, Trnava

Výstava z paleontologickej zbierky Západoslovenského múzea v Trnave.

Paleontologická zbierka je súčasťou geologickej zbierky Západoslovenského múzea v Trnave. Obsahuje okolo 3000 kusov zbierkových pred¬metov – fosílií. Fosílie (skameneliny) sú zvyšky živočíchov a rastlín z minulých geologických období, ktoré sa zachovali do súčasnosti. Mnohé z týchto rastlín a živočíchov vyhynuli bez potomkov, no niektoré, najmä z mladších období sa vyskytujú aj v súčasnosti. Vplyvom geologických procesov sa menil vzhľad celej zeme, hlavne rozmiestnenie pevnín a oceánov. Menila sa aj klíma, striedali sa tropické až subtro¬pické obdobia s obdobiami podstatne chladnejšími. Vply¬vom klimatických zmien sa menila pestrosť fauny a flóry. Územie dnešného Slovenska bolo niekoľkokrát zalia¬te morom. Svedčia o tom mnohé morské skame¬ne¬liny (ulitníky, žralo¬čie zuby, ježovky, koraly), ktoré sa doteraz v živej podobe vyskytujú v Stredozemnom mori. Na pevnine panovalo sub¬tro¬pické podnebie, žili tu slony a vzhľad krajiny dopĺňali palmy a ško¬ri-covníky. Po ústupe morí na konci treťohôr sa postupne podnebie ochladzovalo, rozprestierali sa tu rozsiahle jazerá, na dne ktorých sa usadili ílovité sedimenty so zvyškami rastlín a rýb. V štvrtohorách bolo naše územie pokryté občasným ľadov-com. Z tohto obdobia pochádzajú zvyšky mamutov a srstnatých nosorožcov.

Výstava Skameneliny sveta predstavuje návštevníkom okolo 150 exponátov doplnených rekonštrukciami a foto¬gra¬fiami. K výstave je možné objednať odborný výklad (prehliadku komentovanú autorom) pre vopred objednané školské skupiny na dohodnutý termín (033/ 5512913).

Otvorené: ut - pia: 8.00 - 17.00, so - ne: 11.00 - 17.00

| Vytlačiť článok |

Šéfredaktor | 1.4.2019 19:01 | 0 komentárov | 224x


www.aquabooks.cz zoochov.cz