Rubriky

Hlavná stránka Vyhľadávanie Diskusné fórum Antikvariát Výstavy a predajné stretnutia ("burzy")LiteratúraHerpetofauna SRVivaristika na známkachŽabčonoviny

Články a iné

TeraristikaAkvaristikaReportážeNápady pre VásZo svetaAktuality Fotogaléria

Inzercia

DarujemKúpimPredám

CITES

Na SlovenskuV ČecháchVšeobecneOficiálne stránky

Ostatné

Kontakt Linky Naše bannery Reklama

Ozónová diera nad Antarktídou by sa mohla zaceliť do roku 2060. Myslí si to OSN

Ozónová vrstva Zeme sa postupne zotavuje, pričom obrovská diera v tejto vrstve nad Antarktídou by sa podľa vedcov mala úplne zaceliť približne do roku 2060.

Horná vrstva ozónu nad severnou pologuľou by mala byť napravená do roku 2030, pričom poškodenie vrstvy nad južnou hemisférou sa vráti do normálu v polovici storočia, uvádza sa ďalej v správe OSN. Za zlepšujúci sa stav ozónovej vrstvy Zeme vďačí ľudstvo Montrealskému protokolu z roku 1987 - medzinárodnej dohode o zákaze chemických látok, ktoré poškodzujú ozónovú vrstvu.

Ozónová vrstva chráni Zem pred slnečnými lúčmi spôsobujúcimi rakovinové ochorenie. Podľa OSN sa táto vrstva uzdravuje tempom jedno až tri percentá za desaťročie.

,,Antarktická ozónová diera sa uzdravuje... Vďaka Montrealskému protokolu sme sa vyhli ešte závažnejšiemu poškodeniu ozónovej vrstvy v polárnych oblastiach," uvádza sa v danej správe.

V dokumente, ktorý vypracovala environmentálna a svetová meteorologická organizácia OSN, však tvrdí, že od roku 2012 vedci dokázateľne zaznamenávajú v oblasti východnej Ázie neočakávaný nárast tzv. freónu 11 (CFC-11). Zdroj týchto vzrastajúcich emisií nebol dosiaľ identifikovaný, uvádza Sky News. Ak bude produkcia týchto látok vo východnej Ázii pokračovať, mohlo by to odsunúť zotavenie ozónovej vrstvy o zhruba 20 rokov, upozorňujú vedci.

Informovala o tom stanica Sky News.

| Vytlačiť článok |

Šéfredaktor | 9.11.2018 14:26 | 0 komentárov | 265x


www.aquabooks.cz zoochov.cz