Rubriky

Hlavná stránka Vyhľadávanie Diskusné fórum Antikvariát Výstavy a predajné stretnutia ("burzy")LiteratúraHerpetofauna SRVivaristika na známkachŽabčonoviny

Články a iné

TeraristikaAkvaristikaReportážeNápady pre VásZo svetaAktuality Fotogaléria

Inzercia

DarujemKúpimPredám

CITES

Na SlovenskuV ČecháchVšeobecneOficiálne stránky

Ostatné

Kontakt Linky Naše bannery Reklama

Rybárik obrovský - nový prírastok v Národnej Zoo Bojnice

Rybárik obrovský (Dacelo novaeguineae) je jedným z najkurióznejších vtákov sveta A práve on je jedným z najnovších obyvateľov bojnickej zoo.

Ide o najväčšieho zo všetkých viac ako 90 známych druhov rybárikov. Môže mať dĺžku 45 cm a hmotnosť až 0,5 kg. V porovnaní s našim rybárikom riečnym, ktorý váži necelých 45 g, je tak skutočným obrom. Jeho jediným konkurentom je africký rybárec obrovský (Megaceryle maxima), ktorý je síce väčší dĺžkou, ale nie hmotnosťou. Rybárik obrovský pochádza z východnej Austrálie, odkiaľ sa neskôr aj s pomocou ľudí rozšíril do juhozápadnej časti kontinentu, a na ostrovy Tasmánia a Nový Zéland. Tento kultový vták Austrálie získal svoju prezývku „Chichotavý Jack“ vďaka hlasným zvukom, ktoré pripomínajú ľudský smiech. Ozýva sa hlavne skoro ráno. Podľa starej austrálskej legendy si boh vybral tohto vtáka, aby každé ráno budil ľudí, a preto ho obdaril výrazným hlasom. Podobne ako niektoré papagáje dokáže napodobňovať aj iné zvuky. Jeho austrálske meno kookaburra sa rozšírilo do viacerých jazykov. Tento domorodý názov pochádza z jazyka wiradjuri. Austrálčania sú týmto vtákom skutočne posadnutí. Svedčí o tom aj to, že okrem iného je oficiálnym „štátnym vtákom“ Nového Južného Walesu, býva vyobrazený na minciach, dokonca sa o ňom skladajú piesne. Pod menom Olly bol jedným z troch maskotov Letných olympijských hier v Sydney.

Rybáriky obrovské obývajú predovšetkým suché eukalyptové lesy, no v posledných desiatkach rokov veľmi početne aj záhrady a mestské parky. Prítomnosť ľudí im nijako neprekáža. Žijú v pároch alebo rodinných skupinách, ktoré sú tvorené mimo rodičov staršími mláďatami. Aj keď sú to rybáriky, ryby lovia len výnimočne. Dokážu uloviť najrôznejšiu korisť – hady, jašterice, červy, ulitníky, hmyz, žaby, menšie vtáky a hlodavce. Často hniezda v dutinách stromov a dožívajú sa nezriedka až 20 rokov. V Národnej Zoo Bojnice chovajú mladý pár týchto vtákov v expozícií bažantnica.

Il.foto: Wikipedia
Zdroj: zoobojnice.sk

| Vytlačiť článok |

Šéfredaktor | 14.7.2018 10:37 | 0 komentárov | 1358x


www.aquabooks.cz zoochov.cz