Rubriky

Hlavná stránka Vyhľadávanie Diskusné fórum Antikvariát Výstavy a predajné stretnutia ("burzy")LiteratúraHerpetofauna SRVivaristika na známkachŽabčonoviny

Články a iné

TeraristikaAkvaristikaReportážeNápady pre VásZo svetaAktuality Fotogaléria

Inzercia

DarujemKúpimPredám

CITES

Na SlovenskuV ČecháchVšeobecneOficiálne stránky

Ostatné

Kontakt Linky Naše bannery Reklama

Klub chovateľov korytnačiek sa predstavuje

Vivaristika v sieti

Chovať doma korytnačku bol v polke 70.rokov veľmi obľúbený trend. Nebolo vari domácnosti, kde by sme tohto unikátneho a jedinečného opancierovaného tvora nenašli. Na snáď každom dvore sa našlo pár detí, ktoré počas letných prázdnin "pásli" svoje korytnačky na trávniku. A pretekali sa medzi sebou, kto ich má doma viac. Štátny podnik Chovprodukt, ktorý ich ako jediný mohol legálne predávať, temer každý týždeň z nákladiaku lopatami vykladal stovky korytnačiek. Vtedy šlo o dovoz z niekdajšieho ZSSR a vo väčšine prípadov sa dovážal druh korytnačka stepná (štvorprstá) (Testudo (Agrionemys) horsfieldi). Pôvodne bol tento druh, predovšetkým v povojnových rokoch, kedy mäso bolo raritou, dovážaný pre úplne iné účely - ako živá konzerva. Nevädno, koľko korytnačiek skončilo v hrnci, ale je isté, že si tieto tvory našli omnoho úspešnejšiu cestu a to do našich terárií. Ako zaujímavosť treba spomenúť, že v 70.rokoch bola jej cena 20 Kčs. O pár rokov neskôr, v 80.rokoch, bol jej dovoz už vzácnejší, ale cena i vtedy bola mierna - do 200 Kčs. Napriek tomu, alebo práve pre jej dostupnosť, sa nik nezaoberal jej prípadným úhynom. Kúpila sa ďalšia... Tento masový "chov" mal aj jedno výraznejšie plus. Vznikla skupina chovateľov, ktorých chov korytnačiek zaujal. Ale nepozerali sa na tohto tvora ako na bezcenný druh. Ba práve naopak.
Začiatkom 90.rokov aj preto vznikol Slovenský Klub Chovateľov Korytnačiek. Napriek množstvu atraktívnych výstav, prednáškových dní, vydávaniu odborného periodika však vplyvom zmeny nálad v spoločnosti rok 2000 neprežil a zanikol.
No postupom času sa našlo pár nadšencov - chovateľov korytnačiek, ktorí sa rozhodli združiť chovateľov týchto opancierovaných tvorov. Tak vznikol Klub chovateľov korytnačiek. Za svoju pomerne krátku históriu má tento Klub za sebou množstvo zaujímavých aktivít. Jeho zakladateľovi, pánovi Michalovi Bartovi som preto položil pár otázok.

Môžete, prosím, čitateľom časopisu VIVARISTA.sk priblížiť vznik Vášho Klubu chovateľov korytnačiek?

Myšlienka založiť Klub sa zrodila na dlhej ceste autom na najväčšiu burzu korytnačiek v Cesene (IT) v roku 2015. v tom aute sme boli štyria, z toho traja sme neskôr Klub, ktorý má zatiaľ len stránku na sociálnej sieti (https://www.facebook.com/Klub-chovatelov-korytnaciek-262085897547205/) skutočne založili koncom roka 2016. Motivácia vychádzala hlavne z poznania aktuálnej situácie chovu korytnačiek na Slovensku. Hobbychovatelia majú rezervy v chove a najviac n to doplácajú korytnačky. Osveta je nedostatočná, či už v oblasti povinnej legislatívy, alebo v chove a odchove.


Prednáškové stretnutie chovateľov korytnačiek "Svet korytnačiek"

Aké je poslanie Klubu?

Máme takých 5 základných bodov, ktorým sa venujeme:

· Odborné semináre

· Osveta ochrany korytnačiek

· Chovateľské výstavy

· Zájazdy na európske burzy

· Predaj korytnačiek

Kto každý môže byť členom Klubu chovateľov korytnačiek?

Členstvo v Klube nijako neobmedzujeme. Sme radi, ak sa k nám pridá hocikto, kto má záujem aktívne pristupovať k akciám organizovaných Klubom.


Členovia Klubu chovateľov korytnačiek na zahraničnej burze

Aké sú podmienky na prijatie do Klubu chovateľov korytnačiek?

Zaplatiť členský poplatok na rok a aktívne sa podieľať aspoň na jednej akcii organizovanej klubom ročne.

Ponúkate členom Klubu chovateľov korytnačiek aj členské výhody?

Najväčšou výhodou je samozrejme samotné spoločenstvo chovateľov, ale samozrejme členov Klubu motivujeme aj prostredníctvom benefitov, ktoré z členstva vyplývajú. Sú to:

· Bezplatná účasť na odborných seminároch (2x ročne)

· Voľný vstup na výstavu korytnačiek + dve ďalšie osoby (1x ročne)

· 10% zľava na zájazdy organizované Klubom

· 20% zľava na produkty Klubu

· Odborné poradenstvo od Klubového herpetológa


Výstava korytnačiek organizovaná Klubom chovateľov korytnačiek v Nitre

Ako často sa Klub chovateľov korytnačiek stretáva? Aká je rozsiahla členská základňa?

Stretávame sa 3x ročne (3 schôdze, 1 výstava), momentálne nás je 20, ale stále sa rozrastáme.

Aké aktivity má Klub už za sebou?

Počas 1,5 roka pôsobenia sme zorganizovali množstvo podujatí, ktoré sa stretli s nevydaným záujmom ľudí, čo nás veľmi teší.

· 3 odborné semináre

· 2 zájazdy na európske burzy

· 1 výstava korytnačiek


Unikát výstavy - Dipsochelys dussumieri

V poslednom období ste v nitrianskej univerzitnej botanickej záhrade usporiadali úspešnú výstavu korytnačiek. Môžete nám jej priebeh priblížiť?

Z výstavy máme veľmi dobrý pocit a stále v nás ešte doznieva jej úspešný priebeh. Výstavu navštívilo okolo 1700 ľudí počas 3 dní. Vystavovali sme korytnačky, ktoré majú naši členovia v súkromných chovoch a tiež exponáty z nitrianskeho vivária. Spokojní s vystavovanými korytnačkami museli byť ako laici, tak aj chovatelia. Atraktívne priestory botanickej záhrady sa na 3 dni stali domovom 50tich druhov korytnačiek z celého sveta. Za všetky spomeniem tie najvzácnejšie:

· Korytnačka pavúčia (Pyxis arachnoides arachnoides)

· Korytnačka obrovská (Dipsochelys dussumieri)

· Korytnačka lúčová (Astrochelys radiata)

· Korytnačka skalná (Malocochersus tornieri)

· Korytnačka žltohnedá (Testudo graeca terrestris)

Popíšte nám, prosím, svoje vlastné začiatky v chove. Ktoré korytnačky momentálne chováte?

Ja som začal s chovom asi pre 5 rokmi. Chcel som začať s niečím jednoduchým a nenáročným, tak som si od slovenského chovateľa zaobstaral mláďa korytnačky ostrohatej (v dospelosti má 50 kíl a nezimuje). Centrochelys sulcata chovám dodnes, ale ešte ich neodchovávam. To, čo ma neskôr chytilo za srdce bola korytnačka žltohnedá, respektíve jej raritné poddruhy ktoré aj odchovávam (asi 20-25 ks/ročne).

Zhováral sa Štefan Čambal, VIVARISTA.sk
Foto: Michal Barta (https://www.facebook.com/Klub-chovatelov-korytnaciek-262085897547205/)

| Vytlačiť článok |

Šéfredaktor | 30.6.2018 11:16 | 2 komentáre | 2230x


www.aquabooks.cz zoochov.cz