Rubriky

Hlavná stránka Vyhľadávanie Diskusné fórum Antikvariát Výstavy a predajné stretnutia ("burzy")LiteratúraHerpetofauna SRVivaristika na známkachŽabčonoviny

Články a iné

TeraristikaAkvaristikaReportážeNápady pre VásZo svetaAktuality Fotogaléria

Inzercia

DarujemKúpimPredám

CITES

Na SlovenskuV ČecháchVšeobecneOficiálne stránky

Ostatné

Kontakt Linky Naše bannery Reklama

V Číne objavili doteraz najstaršie fosílie korytnačiek na svete

PEKING/LONDÝN - Čínski vedci objavili fosílie trojice prvotných korytnačiek, staré asi 220 miliónov rokov. Ide doteraz o najstarší nález korytnačích fosílií na svete, informovala agentúra DPA.


Nález vedcom poskytne nové poznatky o evolučnom vývoji jedinečného panciera plazov. Pravdepodobne vznikol z rozšírených a predĺžených skostnatených častí chrbtice a rebier, uviedol časopis čínskej akadémie vied Nature. Nový druh vedci nazvali Odontochelys semitestacea, čo približne znamená "polopancierová korytnačka so zubami".

Poukazuje to na najvýraznejšie znaky zvieraťa. Existujú síce isté hypotézy o vzniku korytnačieho panciera, ale nijaké presvedčivé dôkazy. Doteraz najstaršie fosílie korytnačiek pochádzajú z Nemecka. Ich vek určili na 204 až 206 miliónov rokov.

Tento druh korytnačiek (Proganochelys quenstedti) však už mal úplný pancier, preto vedci nezískali poznatky o spôsobe vzniku ochranného štítu zvierat. Podľa expertov z čínskeho múzea prírody sú prechodnou formou teraz objavené polopancierové korytnačky.

Zdroj: TASR
Ilustračné foto: Štefan Čambal, VIVARISTA.sk

| Vytlačiť článok |

Šéfredaktor | 29.11.2008 18:52 | 0 komentárov | 4358x


www.aquabooks.cz zoochov.cz