Rubriky

Hlavná stránka Vyhľadávanie Diskusné fórum Antikvariát Výstavy a predajné stretnutia ("burzy")LiteratúraHerpetofauna SRVivaristika na známkachŽabčonoviny

Články a iné

TeraristikaAkvaristikaReportážeNápady pre VásZo svetaAktuality Fotogaléria

Inzercia

DarujemKúpimPredám

CITES

Na SlovenskuV ČecháchVšeobecneOficiálne stránky

Ostatné

Kontakt Linky Naše bannery Reklama

Ochranári pomáhajú aj vzácnym dravcom

V týchto horúcich dňoch majú členovia mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku plné ruky práce. Obchádzajú lány obilných polí v snahe odhaliť v nich hniezda vzácnych a ohrozených kaní popolavých. Tie, na rozdiel od ostatných druhov dravcov, vychovávajú mláďatá priamo na zemi. Podľa ochrancov prírody sú preto vo väčšej miere ohrozené predátormi, najmä líškami a diviakmi, ale zničiť ich môžu i prudké dažde.

Pole s hniezdami kaní popolavých sa ochrancom prírody najnovšie podarilo odhaliť pri Chtelnici v okrese Piešťany. Najväčším nebezpečenstvom je pre ne kombajn. Ten pri žatve nevynechá ani kúsok z porastu a mláďatá usmrtí. Od júna tak ochranári prechádzajú vhodné oblasti juhozápadného Slovenska a pátrajú po hniezdach. Na Slovensku hniezdi päť až 20 párov týchto vzácnych dravcov, nie všetky sa však ornitológom podarí v rozľahlých lánoch nájsť. Šanca na prežitie mláďat je pri tom bez pomoci človeka minimálna. Hneď po náleze hniezda ochranári informujú miestne poľnohospodárske družstvo a Štátnu ochranu prírody SR. Ich cieľom je dohodnúť sa na spôsobe ochrany. Možností je viac. Ak mláďatám stačí do vyletenia len niekoľko dní, ideálne je žatvu oddialiť. Väčšinou sa však dohodnú na obkosení hniezda. Rodičia mláďatá neopustia, ale riziko zničenia hniezda sa ešte zvýši, pretože nepokosený lán obilia láka predátorov.

Ilustračné foto: Peter Hoffmann

| Vytlačiť článok |

Šéfredaktor | 17.7.2017 12:28 | 0 komentárov | 126x


www.aquabooks.cz zoochov.cz