Rubriky

Hlavná stránka Vyhľadávanie Diskusné fórum Antikvariát Výstavy a predajné stretnutia ("burzy")LiteratúraHerpetofauna SRVivaristika na známkachŽabčonoviny

Články a iné

TeraristikaAkvaristikaReportážeNápady pre VásZo svetaAktuality Fotogaléria

Inzercia

DarujemKúpimPredám

CITES

Na SlovenskuV ČecháchVšeobecneOficiálne stránky

Ostatné

Kontakt Linky Naše bannery Reklama

Trojica nových druhov avifauny obohatila prírodu Slovenska

Výskum a monitoring vtáctva priniesli na Slovensku počas leta a skorej jesene niekoľko zaujímavostí. O nich prinieslo informáciu SOS/BirdLife Slovensko. Prvou senzáciou bola návšteva vzácneho supa Adonisa, ktorý preletel z Álp do Tatier.

Ďalšími prekvapeniami sú dva sibírske druhy spevavcov, ktoré boli na Slovensku zaznamenané prvýkrát. Tieto tri nové druhy tak po dlhom čase prepísali a rozšírili zoznam vtákov Slovenska.

„Bradáň žltohlavý (Gypaetus barbatus), strnádka malá (Emberiza pusilla) a kolibiarik dlhochvostý (Phylloscopus schwarzi) rozšírili zoznam 358 vtáčích druhov zaznamenaných na Slovensku.“ informuje Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko a dopĺňa: „Výskyt bradáňa bol potvrdený prostredníctvom telemetrickej vysielačky, ktorou Adonisa monitorujú francúzski ornitológovia a aj priamymi pozorovaniami. Ide o jedinca, ktorý bol vypustený v Alpách v rámci reintrodukčného programu druhu. Populácia bradáňov v Európe dosahuje počet zhruba 300-700 párov, pričom značná časť populácie sa nachádza v Turecku, Rusku a Azerbajdžane. Najviac ich okrem spomenutých krajín žije v Európe v Španielsku a vo Francúzsku. V krajinách ako Švajčiarsko, Taliansko, Rakúsko, Grécko ich hniezdi len niekoľko párov. Mladý samček bradáňa potešil svojím preletom ornitológov aj v Poľsku, v Maďarsku, v Rumunsku, na Ukrajine a tiež v Bielorusku.“

Ďalšie dva nové druhy operencov boli potvrdené prostredníctvom odchytu a krúžkovania. Výskyt nového druhu pre Slovensko popisuje ornitológ Dušan Kerestúr: „Strnádka malá hniezdi v Škandinávii a v Rusku až po ďaleký východ, bola odchytená, okrúžkovaná a následne vypustená na juhu stredného Slovenska.“ Ďalším bol kolibiarik dlhochvostý, ktorý je rozšírený v Ázii, najmä v Rusku a v Číne. „Aj kolibiarik bol zistený podobným spôsobom počas Európskych dní vtáctva prvý októbrový víkend pri Senianskych rybníkoch na východnom Slovensku.“ uvádza Matej Repel vedúci Krúžkovacej centrály SOS/BirdLife Slovensko a dopĺňa: „Zaznamenanie týchto ojedinelých návštevníkov podčiarkuje význam systematického monitoringu a jeho prínosov. Zároveň je znakom toho, že na Slovensku prebieha na viacerých miestach komplexný výskum, ktorý prináša významné poznatky.“

Monitoring a výskum vtáctva prináša nielen poznatky pre vedu, ale poskytuje celospoločensky významné dáta o vývoji populácií vtáctva vo vzťahu ku kvalite životného prostredia, ako aj z pohľadu meniacej sa klímy či čoraz intenzívnejšieho využívania krajiny.

Zdroj: SOS/BirdLife Slovensko
Ilustračné foto: Peter Hoffmann

| Vytlačiť článok |

Šéfredaktor | 25.10.2016 09:25 | 0 komentárov | 2013x


www.aquabooks.cz zoochov.cz