Rubriky

Hlavná stránka Vyhľadávanie Diskusné fórum Antikvariát Výstavy a predajné stretnutia ("burzy")LiteratúraHerpetofauna SRVivaristika na známkachŽabčonoviny

Články a iné

TeraristikaAkvaristikaReportážeNápady pre VásZo svetaAktuality Fotogaléria

Inzercia

DarujemKúpimPredám

CITES

Na SlovenskuV ČecháchVšeobecneOficiálne stránky

Ostatné

Kontakt Linky Naše bannery Reklama

Veger Zdeněk: Cizokrajní ptáci na zahradě

Z knižnice chovateľa exotov

Publikácia určená pre chovateľov a majiteľov záhrad či parkov vyšla v roku 1977 v pražskej Mladej fronte v rámci edície Jak (zv. 58). Je akýmsi pokračovaním autorovej predošlej knižky Cizokrajní ptáci v bytě z roku 1969. Aj preto sa táto knižka sústredila na druhy vtáctva, ktorým nevadia otvorené a nevyhrievané ubikácie, ako sú záhradné voliéry či volný chov v záhrade.

Knižka je na 232 stranách rozdelená do niekoľkých častí. Prvou z nich je Všeobecná časť, kde sa záujemca o chov operencov dozvie, aké podmienky pre nich má vytvoriť vo svojej záhrade, vrátane výberu vhodných druhov vtáctva. Nezabúda sa ani na záhradné voliéry, ktoré musia spĺňať určité zásady. Postupne si čitateľ spoločne s autorom knižky prejde všetky body chovu v týchto zariadeniach. Nevyhne sa ani radám, ako manipulovať s vtákmi, čím ich kŕmiť, ako ich skúsiť odchovať, označovať a ako s nimi každodenne zaobchádzať.



V špeciálnej časti autor zahrnul druhy vtákov vhodných pre záhradnú voliéru s prezimovaním v byte (spomeňme len okrajovo holúbka vrabčieho, prepeličku čínsku, agapornisov, hrdličku galapážsku, holuba krvavého či hrdličku chichotavú). Bažantov (zlatý, diamantový, strieborný) autor zahrnul do skupiny vtákov vhodných pre záhradnú voliéru s celoročným pobytom na záhrade vo voliére bez vnútorného ochranného priestoru. Okrem nich si čitateľ nájde dostatok informácií aj o kurovi bambusovom, holubovi chocholatom, kraske červenozobej atď.).



Ďalšou podsekciou sú druhy vtáctva, ako napr. austrálske druhy papagájov (rozela, korela, papagáj spevavý, andulka) ktoré sú vhodné do záhradnej voliéry s celoročným pobytom na záhrade vo voliére s vnútorným ochranným priestorom. Nechýbajú ani schematické návrhy usporiadania takýchto voliér. Holúbok diamantový, papagáj Bourkov, papagáj tyrkysový, papagáj čiernohlavý, papagáj jenday, papagáj senegalský či alexandre, kardinál sivý, timália čínska patria medzi druhy vhodné pre záhradnú voliéru s celoročným pobytom na záhrade vo voliére s temperovaným vnútorným ochranným priestorom. Medzi druhy vhodné pre chov voľne na záhrade autor knižky zaradil bažanty mandžuské, bažanty lesklé, perličku, páva modrého, páva konžského, páva zeleného, moriaka, holuba korunáča a ďalšie druhy. Neopomenul ani pokusy s vypustením drobných druhov vtáctva voľne do záhrady. Poslednou podskupinou sú vtáky vhodné pre chov voľne na záhrade s vodnou nádržou. Sem patria labute (veľká, spevavá, čiernokrká, čierna), husy, bernešky, kačky a rôzne drobné druhy kačičiek. U všetkých týchto druhov sa autor podrobne venuje problematike chovu, odchovu, nárokom na prostredie i potravu.




Veľkým plusom tejto publikácie je množstvo osobných skúseností autora knižky. Záver knižky patrí Zoznamu farebných a čiernobielych ilustrácií, ktorých sa v knižke nachádza hneď niekoľko.
Nechýba ani zoznam použitej literatúry, register českých i latinských názvov druhov vtáctva uvedených v knižke, ktorá by mala nájsť svoje miesto v knižnici u každého milovníka živej prírody a chovateľa exotov.

Štefan Čambal, Vivarista.sk

| Vytlačiť článok |

Šéfredaktor | 28.7.2016 00:11 | 0 komentárov | 2548x


www.aquabooks.cz zoochov.cz