Rubriky

Hlavná stránka Vyhľadávanie Diskusné fórum Antikvariát Výstavy a predajné stretnutia ("burzy")LiteratúraHerpetofauna SRVivaristika na známkachŽabčonoviny

Články a iné

TeraristikaAkvaristikaReportážeNápady pre VásZo svetaAktuality Fotogaléria

Inzercia

DarujemKúpimPredám

CITES

Na SlovenskuV ČecháchVšeobecneOficiálne stránky

Ostatné

Kontakt Linky Naše bannery Reklama

Chrysiptera caesifrons – nový druh rodu (Pomacentridae) z juhozápadnej časti Tichého oceánu

Chrysiptera caesifrons Allen, Erdmann & Dailami, 2015 je druh opísaný na základe 23 jedincov o veľkosti 23,3 - 48,5 mm SL, pôvodom od ostrovov Raja Ampat (Západná provincia Papua), Indonézia, a 184 nedeterminovaných jedincov o veľkosti 17,8 - 60,7 mm SL, z Papuy Novej Guiney, Vanuatu, Nová Kaledónia a Veľkého bariérového útesu v Austrálii. Ďalšie záznamy zhromaždené na základe fotografií a podmorských pozorovaní zahŕňajú oblasti Halmahera a Šalamúnove ostrovy. Nový druh je veľmi blízky druhu C. rex, ktorý obýva oblasti Rjúkjú, na Taiwane, Palau, vo východnej Indonézii (Východný Kalimantan a Java), Východný Timor, ostrovy Raja Ampat (mimo západného výbežku Novej Guiney) a pobrežné útesy Západnej Austrálie, ako aj C. chrysocephala z oblasti Juhočínskeho mora a Sulawesi. Hoci nový druh bol predtým často zamieňaný s druhom C. rex, na základe sfarbenia, mitochondriálnej DNA a sekvencie mtDNA ho oddelili a určili ako druh.
Chrysiptera caesifrons, n. sp.

Anglický názov: Greyback Damsel

Výskyt: Oblasť výskytu nového druhu je primárne obmedzená na juhozápadnú časť Tichého oceánu s potvrdeným výskytom z Halmahera a Západnej Papuy, Indonézie, severovýchodnej Papua-Nová Guinea (vrátane New Britain, Admiralty Islands a Milne Bay Province), Šalamúnových ostrovov, Vanuatu, Nová Kaledónia, a Austrálie. Austrálske lokality zahŕňajú celý rozsah Veľkého bariérového útesu. Lokalita sa skladá zo skál, často v blízkosti pobrežia, v hĺbke asi 1-6 m. Druh sa vyskytuje buď sólo, alebo v malých, voľných skupinkách.

Etymológia: Tento druh získal svoje druhové meno „caesifrons“ pre svoje modro-sivé čelo.


Na fotkách: Chrysiptera caesifrons. A - Ayau Atoll, ostrov Raja Ampat, Západná Papua, Indonézia, cca. 45 mm SL; C- Skupina Nová Georgia, Šalamúnove ostrovy, cca. 50 mm SL (G.R. Allen).


Fotky juvenilov, cca. 15-20 mm SL: A - Chrysiptera caesifrons, Ayau Atoll, ostrov Raja Ampat, Západná Papua, Indonézia (G.R. Allen); B - C. chrysocephala, Palawan, Filipíny (G.R. Allen); C - C. rex, Ishigaki, ostrov Ryukyu, Japonsko (K. Sodo)

G.R. Allen, M.V. Erdmann and M. Dailami. 2015. Chrysiptera caesifrons, A New Species of Damselfish (Pomacentridae) from the south-western Pacific Ocean. Journal of the Ocean Science Foundation. 15: 16-32

Preložil: (šč), VIVARISTA.sk

| Vytlačiť článok |

Šéfredaktor | 10.6.2015 07:41 | 0 komentárov | 1114x


www.aquabooks.cz zoochov.cz