Rubriky

Hlavná stránka Vyhľadávanie Diskusné fórum Antikvariát Výstavy a predajné stretnutia ("burzy")LiteratúraHerpetofauna SRVivaristika na známkachŽabčonoviny

Články a iné

TeraristikaAkvaristikaReportážeNápady pre VásZo svetaAktuality Fotogaléria

Inzercia

DarujemKúpimPredám

CITES

Na SlovenskuV ČecháchVšeobecneOficiálne stránky

Ostatné

Kontakt Linky Naše bannery Reklama

Rothschildia forbesi Benjamin, 1934

Malé, oválne, voskovité, vajíčka s hnedými škvrnkami od týchto motýľov z Mexika a USA som si zaobstaral 4.6.2007, pričom som ich dal hneď do chovnej nádobky. Na jej dne bol obrúsok a ten som navlhčil. Keďže bolo dosť teplo, tak som častejšie rosil.

Po deviatich dňoch sa 13.6. začali liahnuť prvé húseničky. Liahnutie trvá približne 2 až 3 týždne, ja som zakúpil už asi dvoj týždňové. Predložil som im potravu a to mladé lístky orgovánu. No nechceli ho žrať, tak som to zmenil na vtáčí zob (Ligustrum). V prírode sa larva tohto motýľa živí aj lístím napr. vŕby, višňou i orgovánom. Do predloženého vtáčieho zobu sa hneď dali do žrania. Takto som ich kŕmil naďalej, hlavne treba neustále udržiavať čistotu, takže každý tretí deň som im
čistil húseničník. Postupom času, keď rástli, tak som čistil každý deň.

Keď boli už v štádiu L4, tak som ich preložil do tzv. prelietavačky. Dospelá húsenica je síce krátka, ale širšia, pričom meria 6 cm. Jej telo je jemne zelené s oranžovými bradavičkami. Každý článok jej tela nesie jasne ohraničenú plochu bielou líniou. Len prieduchy sú lososovo ružové.

V prelietavačke si za krátku dobu začali vytvárať svetlé kokóny, ktoré po čase stmavli a keď na ne zasvietilo slnko leskli sa ako keby boli pozlátené. Kokóny, ktoré k živnej rastline sú pripútané krátkym výbežkom, som 3x do týždňa porosil, po troch týždňoch som opatrne kukly povyberal z kokónov von. V predošlom chove sa mi totiž stalo, že aj po navlhčení kokónu sa motýle nedostali von a uhynuli.

Rothschildia forbesi je motýľ s rozpätím krídiel 10-12 cm. Pohlavie sa dá rozpoznať podľa toho, že samec má podklad krídiel veľmi tmavo fialovo – hnedý, samička je podobná samčekovi, ale má okrúhlejšie krídla.

Približne po mesiaci sa začali v nočných hodinách liahnuť títo krásavci. Párenie nasleduje ďalšiu noc.

Text: Martin Baran, Vivarista.sk

| Vytlačiť článok |

Šéfredaktor | 4.11.2007 10:18 | 0 komentárov | 3882x


www.aquabooks.cz zoochov.cz