Rubriky

Hlavná stránka Vyhľadávanie Diskusné fórum Antikvariát Výstavy a predajné stretnutia ("burzy")LiteratúraHerpetofauna SRVivaristika na známkachŽabčonoviny

Články a iné

TeraristikaAkvaristikaReportážeNápady pre VásZo svetaAktuality Fotogaléria

Inzercia

DarujemKúpimPredám

CITES

Na SlovenskuV ČecháchVšeobecneOficiálne stránky

Ostatné

Kontakt Linky Naše bannery Reklama

Proti malárii sa dá brániť. Pomocou sekrétu mnohonôžky

O tom, že vo svete živej prírody jestvuje obrovské množstvo dosiaľ ešte nepoznaných prírodných liečiv je nepochybné. Odporcov tejto myšlienky snáď dostane na správnu koľaj len nedávne zistenia vedcov. Podľa nich má tak často používané morfium vážnu konkurenciu. Podobné tíšiace účinky ako ono má totiž aj jed čínskej stonožky. To je len jedna z noviniek, ktoré priniesol svetový kongres o stonožkách a mnohonôžkach v Košiciach. Výskumy týchto článkonožcov navyše farmaceutickým firmám a aj samotným ľuďom sľubujú pomoc pri liečbe malárie.

Spomenuté článkonožce majú obrovský význam pre tvorbu pôdy. V budúcnosti by mohli ale hrať prím aj v medicíne. Podľa biológov je svet stonožiek a mnohonôžok fascinujúci a neznámy, hoci práve stonohy disponujú veľmi účinným jedom. Dá sa z neho ale vytvoriť aj účinné analgetikum. "Jedna zložka tohto jedu bolesť tíši. Bez nej by to bolo oveľa bolestivejšie. Pravdepodobne by sa korisť oveľa viac bránila a stonožke utiekla, "vysvetľuje olomoucký biológ Ivo Tuf.

Čerstvou novinkou je sekrét z mnohonôžok, ktorý zase čiastočne chráni pred maláriou.

Ilustračné foto: Štefan Čambal, VIVARISTA.sk

| Vytlačiť článok |

Šéfredaktor | 23.7.2014 11:00 | 0 komentárov | 2376x


www.aquabooks.cz zoochov.cz