Rubriky

Hlavná stránka Vyhľadávanie Diskusné fórum Antikvariát Výstavy a predajné stretnutia ("burzy")LiteratúraHerpetofauna SRVivaristika na známkachŽabčonoviny

Články a iné

TeraristikaAkvaristikaReportážeNápady pre VásZo svetaAktuality Fotogaléria

Inzercia

DarujemKúpimPredám

CITES

Na SlovenskuV ČecháchVšeobecneOficiálne stránky

Ostatné

Kontakt Linky Naše bannery Reklama

Zmenené správanie morských rýb. Môže za to kyslosť vody

V súčasnosti prebiehajúce klimatické zmeny životného prostredia sa prejavujú i zmenami v správaniu sa morských druhov rýb. Tie strácajú svoju doterajšiu obavu, strach pred predátormi a nefunguje u nich pud sebazáchovy.

Philip Munday u austrálskej univerzity Jamese Cooka vykonával výskum v oblasti koralových útesov u Papuy-Novej Guíney, pretože pre zvýšené aktivity podmorských sopiek je tu voda kyslejšia, než je pravidlom.

"Ryby sa všeobecne vyhýbajú pachu predátorov, čo je logické. V kyslejších vodách je ale naopak tento pach priťahuje, a to je neuveriteľné," povedal Munday.

Ryby sa v tomto zmenenom prostredí údajne vydávajú ďalej od svojich útočíšť, sú aktívnejšie a zvyšujú tým riziko pre svoje vlastné prežitie, pretože sú takto dosiahnuteľnejšie pre predátorov, napísal Munday v štúdii, ktorú vydal odborný časopis Nature Climate Change.

Kyslosť svetových oceánov zvyšuje proces absorpcie atmosférického oxidu uhličitého, ktorého more pohltí až 30%. Podľa Mundayovej štúdie odpovedá kyslosť morských vôd hodnotám, s ktorými sa počítalo. Ryby sa však zvyšujúcej sa kyslosti vody nedokázali prispôsobiť, hoci sa do tohto prostredia už liahnu. "Zdá sa, že sa s tým nedokážu vyrovnať ani za celý svoj život," vyhlásil Munday.

(šč)
Ilustračné foto: VIVARISTA.sk

| Vytlačiť článok |

Šéfredaktor | 15.4.2014 09:21 | 0 komentárov | 3326x


www.aquabooks.cz zoochov.cz