Rubriky

Hlavná stránka Vyhľadávanie Diskusné fórum Antikvariát Výstavy a predajné stretnutia ("burzy")LiteratúraHerpetofauna SRVivaristika na známkachŽabčonoviny

Články a iné

TeraristikaAkvaristikaReportážeNápady pre VásZo svetaAktuality Fotogaléria

Inzercia

DarujemKúpimPredám

CITES

Na SlovenskuV ČecháchVšeobecneOficiálne stránky

Ostatné

Kontakt Linky Naše bannery Reklama

Výskyt salmonelóz u ľudí, v súvislosti s chovom malých vodných korytnačiek

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Leviciach vydal metodiku o ochorení vodných korytnačiek v súvislosti s ich chovom v ľudskej starostlivosti. Prinášame ho v plnom, nepozmenenom znení.

Salmonelóza je jedna z najčastejších prenosných ochorení zažívacieho ústrojenstva ľudí. V prevažnej väčšine prípadov ochorenie vznikne po konzumácii potraviny kontaminovanej zárodkami salmonel. V súčasnosti nadobúda veľký význam prenos infekcie priamym alebo nepriamym kontaktom s nakazeným zvieraťom. Tento spôsob prenosu je hlavne u populácie, ktorá je na infekcie vnímavejšia ako sú deti vekovej kategórie 0 - 5 rokov, seniori, osoby s poruchami imunity. Jedná sa o chov exotických zvierat, bez veľkých nárokov na životný priestor a na zdanlivo nenáročné podmienky chovu.
Trh so zvieratami reaguje na dopyt verejnosti a ponúka mláďatá teráriových vodných živočíchov za prístupné ceny. Neponúka však, v iných oblastiach obchodu požadovaný písomný „Návod na použitie“ a upozornenie na možné riziká pre „spotrebiteľa“. Výsledkom môžu byť ojedinelé ochorenia na salmonelózy u chovateľov, ich rodinných príslušníkov, priateľov a návštevníkov domácností. Vďaka nadstavbovej laboratórnej diagnostike vykonávanej v Národnom referenčnom centre pre salmonelózy, kde sú zasielané kmene, ktoré nemožno v diagnostických laboratóriách typizovať, sa zaznamenal výskyt ojedinelých prípadov salmonelóz, vyvolaných zriedkavými sérovarmi baktérií rodu Salmonella. Salmonelová infekcia u ľudí, v súvislosti s chovom malých vodných korytnačiek, bola prvýkrát hlásená vo Veľkej Británii v päťdesiatych rokoch 20-teho storočia. V USA boli tieto ochorenia popísané v roku 1963. V sedemdesiatych rokoch boli korytnačky rodu Trachemys scripta elegans najobľúbenejšími domácimi miláčikmi v amerických domácnostiach a boli zdrojom salmonel v 280 000 infekcií / rok, zo všetkých ľudských salmonelových ochorení, pričom najviac salmonelóz bolo zistených u malých detí vo veku od 0 do 5 rokov. V roku 1975 bol legislatívnou cestou vykonaný zákaz predaja „baby“ korytnačiek rodu Trachemys scripta elegans na teritóriu USA. Toto opatrenie znížilo výskyt salmonelóz v súvislosti s chovom malých vodných korytnačiek na tri desaťročia. Farmy na chov korytnačiek sa preorientovali na iné trhy a v roku 1997 saturovali 85 - 90 % svetového trhu s touto komoditou.

Baktérie rodu Salmonella sú normálnou súčasťou črevnej flóry korytnačiek a ich trusom sú vylučované do prostredia, v ktorom jedince žijú (akvárium) alebo sa pohybujú (obydlie chovateľov). Mláďatá, ktoré vďaka svojej veľkosti (priemer kruniera 5 - 10 cm) pôsobia ako pôvabné, bezbranné a neškodné domáce zvieratká sú v 96 % nosičmi salmonel. Salmonelové baktérie získavajú z kloaky matky a z prostredia hniezda, v ktorom sa liahnu. Dôležitým faktom je, že u zvierat sa neprejavujú príznaky ochorenia, salmonely vylučujú z tela do prostredia v nepravidelných časových intervaloch a infekcia môže u človeka vzniknúť aj za niekoľko rokov od zakúpenia korytnačky. Človek sa infikuje salmonelami priamym kontaktom s malými vodnými korytnačkami alebo nepriamym kontaktom s ich trusom, ktorý sa zachytáva na tele korytnačky a/alebo z vody akvária, prípadne kontaktom s infikovaným krmivom. Kontaminovanými rukami alebo predmetmi používanými pri čistení akvária sa môžu preniesť salmonelové baktérie na iných členov domácnosti. U oslabených osôb stačí na vznik ochorenia malá infekčná dávka (10³ baktérií).

Odporúčané opatrenia na zamedzenie vzniku salmonelóz u ľudí, ktorých zdrojom sú malé vodné korytnačky

• Nekupovať malé vodné korytnačky pre deti namiesto hračiek.
• Nechovať malé vodné korytnačky v domácnostiach a v predškolských a školských zariadeniach.
• Zabrániť voľnému pohybu zvierat v obytných priestoroch.
• Oddeliť zvieratá od miest na prípravu a konzumáciu stravy.
• Zamedziť kontakt rizikových skupín s malými vodnými korytnačkami (deti vo veku do 5 rokov, tehotné ženy, seniori a ľudia so zníženou imunitou).
• Dodržiavať prísne hygienické pravidlá pri manipulácii so zvieratami (dezinfekcia, hygiena rúk po ošetrovaní zvierat). Na likvidáciu salmonel v prostredí sú účinné bežné chlórové dezinfekčné látky.

Ilustračné foto: Štefan Čambal, VIVARISTA.sk

| Vytlačiť článok |

Šéfredaktor | 26.3.2014 20:13 | 0 komentárov | 2871x


www.aquabooks.cz zoochov.cz