Rubriky

Hlavná stránka Vyhľadávanie Diskusné fórum Antikvariát Výstavy a predajné stretnutia ("burzy")LiteratúraHerpetofauna SRVivaristika na známkachŽabčonoviny

Články a iné

TeraristikaAkvaristikaReportážeNápady pre VásZo svetaAktuality Fotogaléria

Inzercia

DarujemKúpimPredám

CITES

Na SlovenskuV ČecháchVšeobecneOficiálne stránky

Ostatné

Kontakt Linky Naše bannery Reklama

Heteropneustes fossilis (Bloch, 1794)

ATLAS

Animalia
Chordata
Actinopterygii
Siluriformes
Heteropneustidae
Heteropneustes

Synonymum: Saccobranchus fossilis
Iný druh rodu: Heteropneustes microps (Günther, 1864) je druhu H. fossilis veľmi podobný, dorastá menšej veľkosti (15 cm) a má análnu plutvu zrastenú s plutvou chvostovou (H.f. ich má rozdelené) ale nie je prijímaný a akceptovateľný ichtyológmi ako samostatný druh.
Oba druhy patrili do čeľade Clariidae, no vzhľadom na tvar prídavných dýchacích orgánov, boli zaradené do samostatnej čeľade.

Výskyt: Pakistan, India, Bangladéš, Sri Lanka, Thajsko, Laos, Nepál, kde obýva nižšie a pomaly tečúce toky, zaplavené ryžoviská a jazierka.
Veľkosť v akváriu: 20 - 30 cm, vo voľnej prírode ale aj viac
Teplota vody: 22 - 25°C
pH: 5,8 - 7,8
Tvrdosť: 3 - 16°dGH
Dĺžka života: 20 i viac rokov
Minimálna veľkosť akvária: aspoň 150 lPopis: Príslušník tohto monotypického rodu (ak odmyslíme validný a všeobecne neprijímaný druh druh H. microps) má charakteristické torpédovité telo, zo strán sploštené. Ústny otvor nesie 4 páry dlhých fúzov. Samotné telo je holé a pokryté silnou kožou. Prsné plutvy sú opatrené pevnými jedovými tŕňmi. Farba rýb je zväčša hnedá, tmavohnedá až čierna či sivá podľa momentálnej nálady jedinca. napriek tomu sa ale objavujú aj svetlo či naopak tmavo sfarbené jedince, u ktorých je toto sfarbenie ustálené. V ponukách sa občas vyskytne nielen albinotická (xantorická) forma - u nás zrejme vzácna, ale i nápadne svetlo sfarbené jedince so špinavo žltou bočnou čiarou. Nemajú tukovú plutvičku.Potrava: Heteropneustes fossilis rád a s chuťou prijíma skutočne akékoľvek vhodné krmivo pre akváriové rybky a svojou "pažravosťou" si zadá snáď len s blízkym príbuzným rodom Clarias. Uprednostňuje, ak má k tomu možnosť, mäsitú stravu (obľubuje nakrájané kuracie mäso, pečeň), dážďovky, nitenky, patentky a aj ryby. Ale nepohrdne ani vločkovým, granulovaným či mrazeným druhom potravy. Najčastejšie prijíma potravu k večeru z dna nádrže, no neváha z úkrytov vyplávať aj cez deň a "pozbierať" si ju aj z hladiny akvária. Pri chove viacero jedincov sa ľahko nechá vyprovokovať k doslova "žravému šialenstvu", kedy všetky jedince pahltne sa ženú za každým kúskom potravy a v akváriu skutočne až voda vrie. Pozor u nich na možnosť ulovenia menšej spoločne chovanej rybky. Preto skôr sa snažme ich umiestniť do druhovej nádrže, alebo aspoň vybrať rybky dorastajúce nad 10 - 12 cm dĺžky. Je to druh rýchlo rastúci, na čo by sme mali dbať pri rozhodovaní sa o jeho kúpe. Rozhodne nepatrí do malej nádrže!

Pohlavný rozdiel: Samica je nápadne plnšia v brušnej oblasti oproti štíhlejším a mierne menším samcom. Pohlavie vieme spoľahlivo rozlíšiť už pri veľkosti nad 15 cm. Samec má tenkú urogenitálnu papilu, ktorá je hákovito prehnutá smerom k análnej plutve.

Chov: Vyhovuje im chov vo väčšom akváriu s mnohými úkrytmi (kľudne aj PVC či keramické rúrky), do ktorých sa často natlačí aj niekoľko jedincov. Inak môže byť nádrž zariadená podľa vkusu samotného akvaristu s väčším množstvom vhodných tuholistých rastlín, ktoré vytvoria aj potrebný dostatok úkrytov. Vzhľadom k množstvu prijatej mäsitej potravy, je nutná silná filtrácia vody a odporúča sa taktiež i jej pravidelná výmena, predovšetkým v letnom období.
Nezabudnime pri chove tohto druhu sumca na nutnosť zakryť nádrž, pretože nielen pri manipulácii v akváriu často vyskakujú nad hladinu či dokonca aj mimo akvárium. Ak predsa len príde k úniku (vyskočeniu) z vody, dokáže H. fossilis prežiť menej než 6 hodín i na súši (podmienkou je vlhkosť). Tento druh ryby má prídavné dýchacie orgány, ktoré tvoria dva slepé vaky vybiehajúce zo žiabrovej dutiny obojstranne pod chrbticou dozadu. Stena týchto vakov je husto prekrvená a tu dochádza k výmene dýchacích plynov medzi krvou a vzduchom načerpaným ústami.
Pri chove tohto druhu nie je vhodné do vody pridávať chemické látky určené na ničenie vodných rias (algicidy). Pre ryby sú tieto látky smrteľné už pri koncentrácii 1 mg/l, pričom ako ešte bezpečná dávka sa uvádza 0,1 mg/l. Riskantné ale môžu byť dokonca aj menšie dávky týchto chemikálií, ktoré majú vplyv na pomalý rast rýb, na vznik rakovinových nádorov a spôsobujú i deformáciu poteru.Odchov: V prírode dochádza k treniu v období dažďov, teda od augusta až do októbra do jamky v dne, pričom znášku a aj vyliahnutý poter strážia samec alebo aj obaja rodičia, no ich starostlivosť končí po vyplávaní poteru z hniezda. Pri chove v akváriu sa tento druh množí bežne, no zväčša po aplikovaní hormonálnej stimulácii. Keďže od jednej samičky možno získať až 6000 - 10 000 ikier, volíme na trenie dostatočne veľkú nádrž. Na vývoj ikier má priaznivý vplyv upravenie pH vody ľahko do kysla (pH 6,5). Pri pridávaní protiplesňových prípravkov do vývojovej vody je dobrá opatrnosť, pretože vyššia koncentrácia týchto látok spôsobí deformáciu plôdika. Pri teplote 24°C sa poter liahne veľmi rýchlo, zväčša už po 24 hodinách, pričom sa za 3 až 4 dni na to už rozpláva.

Pozn.: Pozor na manipuláciu s Heteropneustes fossilis. Príčinou je prítomnosť jedových žliaz spojených s prsnými tŕňmi. Pri neopatrnom odchyte do sieťky či dokonca holou rukou dokážu spôsobiť veľmi nepríjemné a bolestivé bodnutie, ktoré pokračuje opuchom postihnutého miesta. Pri mimoriadne citlivých osobách môže mať toto bodnutie aj smrteľné následky.
Uvádza sa, že v prírode je to druh mimoriadne útočný a často sám napadne aj človeka.
Heteropneustes fossilis bol pred pár rokmi veľmi vyhľadávaným druhom atraktívneho sumca, ale hoci jeho sláva už nie je na samom vrchole, stále patrí k druhom, ktoré zaujmú nejedného začiatočníka. Spravidla je to druh sumca, ktorý má tuhý korienok života a keď nám už vymrelo celé akvárium, on práveže zostal pri živote.

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk
Foto a ilustrácia: Peter Hoffmann, VIVARISTA.sk

| Vytlačiť článok |

Šéfredaktor | 12.2.2014 10:35 | 0 komentárov | 5030x


www.aquabooks.cz zoochov.cz