Rubriky

Hlavná stránka Vyhľadávanie Diskusné fórum Antikvariát Výstavy a predajné stretnutia ("burzy")LiteratúraHerpetofauna SRVivaristika na známkachŽabčonoviny

Články a iné

TeraristikaAkvaristikaReportážeNápady pre VásZo svetaAktuality Fotogaléria

Inzercia

DarujemKúpimPredám

CITES

Na SlovenskuV ČecháchVšeobecneOficiálne stránky

Ostatné

Kontakt Linky Naše bannery Reklama

Platymeris biguttatus (Linnaeus, 1767)

Animalia
Arthropoda
Insecta
Hemiptera
Reduviidae
Platymeris
Laporte, 1833

Druhy rodu:
Platymeris biguttatus (Linnaeus, 1767)
Platymeris charon Jeannel, 1917
Platymeris erebus Distant, 1902
Platymeris flavipes Bergroth, 1920
Platymeris guttatipennis Stål, 1859
Platymeris insignis Germar & Berendt, 1856
Platymeris kavirondo Jeannel, 1917
Platymeris laevicollis Distant, 1919
Platymeris nigripes Villiers, 1944
Platymeris pyrrhula Germar, 1837
Platymeris rhadamanthus Gerstaecker, 1873
Platymeris rufipes Jeannel, 1917
Platymeris swirei Distant, 1919

Výskyt: tropická východná Afrika
Veľkosť: adultná veľkosť okolo 4 cm
Pohlavný rozdiel: U tohto druhu zákernice sa pohlavie pomerne ťažko určuje a pri určovaní môže prísť aj k omylu. Každopádne samce majú spodnú časť posledného zadočkového článku viac vypuklú, mierne asymetrickú, no inak sú si obe pohlavia veľmi podobné.

Popis: Adultné jedince sú sivočierno sfarbené s krémovo sfarbenými pruhmi na stehnách všetkých troch párov končatín, so svetlými plôškami na vrchnej strane zadočku, ktorý je ukrytý pod zloženými krídlami a s okrúhlou škrvnou bielej alebo krémovej farby o 4 mm priemere na každej polokrovke pri jej prednom okraji v prvej tretine dĺžky. Nymfa prvého zvleku sú jasno oranžovočervené až krvavé s čiernou kresbou na končatinách, v priebehu vývoja a rastu dochádza k ich tmavnutiu, zadoček nadobúda čiernočervené sfarbenie a zvyšok tela je čierny s pruhmi na nohách, podobne ako je tomu u imág. Nymfy i adultné jedince po zvleku majú rovnakú jasne žltočervenú farbu ako larvy prvého zvleku.


Platymeris rhadamantus


Platymeris sp. "Mombo"
Foto: © Jerguš Jankech


Platymeris biguttatusPotrava: Akýkoľvek hmyz či mláďatá kŕmnych hlodavcov. Pozor na kanibalizmus, ku ktorému dochádza síce zriedkavo, ale predsa aj pri dostatku potravy predovšetkým smerom ku čerstvo zvlečeným a mladým jedincom. Korisť prepadnú prískokom a prebodnú i usmrtia pomocou látok, ktoré do nej vstreknú spolu s tráviacimi enzýmami. Následne z koristi vysajú natrávenú tekutinu. Dokážu premôcť omnoho väčšiu korisť, než sú oni a často možno sledovať kolektívny lov viacero jedincov.


Lov potravy


Lov nezriedka končí aj ulovením svojho súkmeňovca

Chov: Pre chov tejto atraktívne sfarbenej zákernice možno použiť vzdušné, skôr suché insektárium, ktoré je členito zariadené. No stretol som sa aj s úspešným chovom v insektáriu bez akéhokoľvek zariadenia (opieskovaná zadná stena + miska na potravu a substrát). Ja som na chov Platymeris biguttatus použil nádrž o veľkosti 30x30x30 cm s množstvom úkrytov, kusmi kôry, konármi, listami, opieskovanou zadnou stenou. Zákernice som choval pohromade v skupine 35 jedincov. Na dno som použil lignocel s lístím, ale rovnako sa osvedčil aj chov len na vaječných papierových prekladačkách, ktoré je nutné meniť, keďže vplyvom príjmu tekutej stravy aj ich výkal je tekutý a rýchlo znečistí interiér insektária. Nechýba ani miska s vodou a vatou. Teplota vhodná pre chov je 25 - 28°C s nočným poklesom. Rosiť interiér nádrže nie je nutné.Odchov: Pri samotnom párení je aktívny samec, ktorý samičku mnohokrát napadne podobne ako pri love koristi. Páriaci akt prebieha v polohe zadočkov k sebe ako je vidno aj na fotografiách. Zhruba za týždeň po kopulácii samička zasúva do substrátu a do rôznych štrbín tmavé súdkovité vajíčka. Tých môže jediná samička naklásť až stovku. Za dva až tri mesiace po nakladení sa z nich liahnu krvavo sfarbené nymfy, ktoré dosahujú dospelosti asi za pol roka a žijú ešte ďalších 8 až 10 mesiacov.


Kopulácia
Nymfa s adultom


Nymfa po prvom zvleku

Pozn.: Pri manipulácii so zákernicami si chovateľ musí dať veľký pozor, pretože ako lovia svoju korisť, tak sa dokážu aktívne brániť aj pomocou svojho bodavocicavého ústrojenstva. Tým dokáže hravo prebodnúť aj kožu na ruke, prstoch či dlani a spôsobiť veľmi bolestivé zranenie.
V chovoch sa vyskytujú aj iné druhy rodu (P.rhadamanthus a Platymeris sp. "Mombo"). Ich nároky na chov sú si podobné.Text a foto: © Štefan Čambal, VIVARISTA.sk

| Vytlačiť článok |

Šéfredaktor | 11.2.2014 10:41 | 0 komentárov | 2150x


www.aquabooks.cz zoochov.cz