Rubriky

Hlavná stránka Vyhľadávanie Diskusné fórum Antikvariát Výstavy a predajné stretnutia ("burzy")LiteratúraHerpetofauna SRVivaristika na známkachŽabčonoviny

Články a iné

TeraristikaAkvaristikaReportážeNápady pre VásZo svetaAktuality Fotogaléria

Inzercia

DarujemKúpimPredám

CITES

Na SlovenskuV ČecháchVšeobecneOficiálne stránky

Ostatné

Kontakt Linky Naše bannery Reklama

Eublaberus distanti (Kirby, 1903)

ATLAS

Animalia
Arthropoda
Insecta
Blattodea
Blaberidae
Eublaberus (Hebard, 1920)

Synonymá:
Blaberus biolleyi Rehn, JAG 1905
Blaberus distanti Kirby, WF, 1903

Výskyt: pralesy Trinidadu, Tobaga, Guatemaly, Kostariky, Panamy, Kolumbie, Francúzskej Guiany, Surinamu, Guyany, Brazílie a Peru

Veľkosť: 5 - 6 cm
Teplota: 20 - 25°C
Vlhkosť: 50-80%


Adult Eublaberus distanti s výraznou tmavou škvrnou v zadnej časti krídeľ

Rozlíšenie pohlavia: Samček má posledný sternit malý, samička ho má mohutný. Samička je o čosi robustnejšia než samček. Obe pohlavia sú okrídlené a dobre, hlavne k večeru, lietajú.


Dospelý párik E. distanti, samček je čerstvo zvlečený


Samička s poškodenými krídlami sa očividne zaujíma o čerstvo zvlečeného samčeka


Iný pár pri predkopulačnom správaní sa...


...ktoré vyústi k samotnému aktu párenia


Pár sa oddeľuje. Samička je vľavo

Potrava: Eublaberus distanti je všežravec, preto mu podávame nielen ovocie, zeleninu, pečivo, ale i granule pre psov a mačky. Nymfy skonzumujú aj suché dubové a bukové lístie.


Samec E.distanti


Samec E.distanti


Samička E.distanti

Chov a odchov: Tento druh pestrého a atraktívneho švába sa do našich chovov dostal len pred niekoľkými rokmi, ale hneď sa v ňom udomácnil a stal sa jedným z najčastejšie chovaným i množeným druhom švába. Nelezie po skle a veľmi rád sa zahrabáva do vyššej vrstvy substrátu (lignocel, rašelina, zemina, suché dubové a bukové lístie, konáriky atď.). Ako zariadenie mu do insektária nezabudnime umiestniť opretú stromovú kôru či samorasty, na ktorých nymfy sa zvliekajú a potrebujú si narovnať svoje krídla. Inak hrozí ich poškodenie, čo u dospelých samcov môže znamenať vyradenie z rozmnožovacieho procesu. Eublaberus distanti je druh švába, ktorý možno chovať vo veľkých spoločenstvách vlastného či iných druhov švábov (napr. Archimandritta tessellata a iných primerane veľkých druhov). Pri nedostatku potravy ale dochádza k ožeru krídeľ a končatín.

Po spárení samička vysúva ootéku, pootočí ju, posunie do inkubačného vaku, z ktorého rodí 25 - 30 živých mliečne zafarbených nýmf. Tie dospievajú pri optimálnych podmienkach za 10 - 12 mesiacov vývoja. Aj nymfy, rovnako ako adultné jedince, sú pestro sfarbené do gaštanovo hnedej farby, pričom na hrudných štítkoch si nesú štvoricu oranžových škvŕn.


Kolónia Eublaberus distanti

Tento druh švába je predovšetkým aktívny s nástupom tmy a v noci, kedy po insektáriu pobehujú ako splašené všetky vývojové štádiá a snažia sa o aktívny let. Obrovskú vlnu rozruchu vie spôsobiť čerstvo zvlečený jedinec, predovšetkým samička, ktorú naraz prenasleduje aj niekoľko páreniachtivých samčekov.

O chovné insektárium je potrebné sa starať, odstraňovať nielen uhynuté jedince, zvleky, ale aj vznikajúcu vrstvu trusu, ktorú s úspechom možno uplatniť pri pestovaní bytových rastlín ako hnojivo.


Nymfa Eublaberus distanti


Nymfa


Kolónia nýmf rôzneho veku

Poznámka: Je to veľmi vhodný druh, ktorý sa dobre a rýchlo množí. Ide aj o atraktívny, veľký a aj zaujímavý objekt pre pozorovanie života za sklom insektária.

Text a foto: Štefan Čambal, VIVARISTA.sk

| Vytlačiť článok |

Šéfredaktor | 4.2.2014 09:43 | 2 komentáre | 1722x


www.aquabooks.cz zoochov.cz