Rubriky

Hlavná stránka Vyhľadávanie Diskusné fórum Antikvariát Výstavy a predajné stretnutia ("burzy")LiteratúraHerpetofauna SRVivaristika na známkachŽabčonoviny

Články a iné

TeraristikaAkvaristikaReportážeNápady pre VásZo svetaAktuality Fotogaléria

Inzercia

DarujemKúpimPredám

CITES

Na SlovenskuV ČecháchVšeobecneOficiálne stránky

Ostatné

Kontakt Linky Naše bannery Reklama

Hyla cinerea (Schneider, 1799)

ATLAS

Animalia
Chordata
Amphibia
Anura
Hylidae
Hyla

Synonymá:
Calamita cinerea Schneider, 1799
Hyla viridis Holbrook, 1842
Hyla cinerea Garman, 1892
Hyla carolinensis Cope, 1889

Výskyt: JV pobrežie Spojených štátov od Marylandu a Virgínie až po J Texas, pozdĺž toku Mississippi a J Illinois, kde obýva vlhké oblasti pozdĺž trvalých vodných nádrží, ktoré sú zarastené kermi a stromami, kedže je to stromový druh rosničky, aktívny za súmraku a v noci.



Popis: Svojou dĺžkou tela (4-6 cm) je to stredne veľký druh žaby. Má hladkú kožu, veľké oči a štíhle šplhavé končatiny, ktoré využíva na pohyb po stromoch (a aj skle) aj vďaka prítomnosti priľnavých diskov na prsoch. Jej sfarbenie je zväčša zelenavé, jasne zelené, ktoré môže prechádzať až do hnedastých až sivých tónov. Ventrálna strana tela je žltobiela a od spodnej čeľusti k zadným končatinám sa u nej tiahne belavý pásik, ktorý ale môže byť aj kratší či dokonca úplne chýbať. U albinotických jedincoch je sfarbenie žltobiele.

Pohlavný rozdieľ: Samček má jeden ozvučný hrdelný vak a je výrazne menší od omnoho väčšej samičky.





Chov: Na jej chov nám postačí stredne veľké pralesné terárium s veľkou miskou na vodu (hĺbka aspoň 10 cm, osadenie plávajúcimi a vodnými rastlinami, ale myslime na nutnosť pravidelne meniť vodu) alebo akvaterárium pre stromové druhy žiab (výška aspoň 50 cm), kde možno s úspechom chovať aj skupinku žiab (3-4). Nezabudneme do takéhoto terária umiestniť rastliny s pevnými listami, konármi a samorastami na šplhanie, ktoré ale neplesnivejú. Substrát môže byť rašelina s pieskom a machom alebo lignocel.
Teplotu udržujeme v rozpätí 22-26°C s nočným poklesom na 19-21°C. Ako zdroj tepla nám môže poslúžiť aj úsporná žiarovka (15-25 W) alebo žiarivka, ale neumiestnime ich do vnútra terária (vysoké riziko popálenia žabiek).
Časté rosenie (70-90%) vo večerných hodinách je rovnako nutné.
Ako potravu podávame rôzny primerane veľký hmyz (svrčky, šváby, saranče, smýkaný hmyz (pozor na bodavý hmyz!). Potravu podávame u dospelcov dvakrát do týždňa v menších dávkach. Pozor, Hyla cinerea má sklon k tlstnutiu, preto neprekrmujeme.



Odchov: V prírode trvá obdobie rozmnožovania od pólky mája až do augusta, kedy dospelé jedince migrujú k vodným nádržiam. Samička kladie do plytkej vody až 400 vajíčok, z ktorých sa za 7 dní liahnu malé žubrienky (kŕmime ich akvarijným krmivom a špenátom), ktoré metamorfujú za 1,5 až 2 mesiace. Odchovávame ich v malých vlhkých akvateráriách s rastlinami a ponúkame im ako potravu octomilky a malé svrčky či šváby.
Pri chove v opatere človeka možno rozmnožovací proces vyvolať aj niekoľkotýždňovým (3-6) znížením teploty (cca. 8-15°C) v zimných mesiacoch.





Hyla cinerea je druh vhodný aj pre začiatočníka pri dodržaní tých základných podmienok jej chovu.

Text a foto: Štefan Čambal, VIVARISTA.sk

| Vytlačiť článok |

Šéfredaktor | 7.1.2014 11:23 | 2 komentáre | 3303x


www.aquabooks.cz zoochov.cz