Rubriky

Hlavná stránka Vyhľadávanie Diskusné fórum Antikvariát Výstavy a predajné stretnutia ("burzy")LiteratúraHerpetofauna SRVivaristika na známkachŽabčonoviny

Články a iné

TeraristikaAkvaristikaReportážeNápady pre VásZo svetaAktuality Fotogaléria

Inzercia

DarujemKúpimPredám

CITES

Na SlovenskuV ČecháchVšeobecneOficiálne stránky

Ostatné

Kontakt Linky Naše bannery Reklama

Jantár uchoval prekvapujúce svedectvo

Pod unikátny vedecký objav sa podpísali aj vedci zo Slovenska

Šváby sa v druhohorách živili trusom dinosaurov a fungovali tak ako čistiaca služba prostredia. K tomuto poznatku dospel medzinárodný tím nemeckých, ruských, libanonských a japonských vedcov pod vedením pracovníkov Slovenskej akadémie vied (SAV).

Výskum prebiehal v pohraničnej oblasti medzi Sýriou a Libanonom. Štúdia bola uverejnená v magazíne PLoS One. Komentujú ju svetové médiá vrátane National Geografic. Spoluautormi štúdie sú Ľubomír Vidlička z Ústavu zoológie SAV a Patrik Vagovič z univerzity v japonskom Tohoku.
Vedci našli v jantári zo spomínanej oblasti stopy po potrave historického, dnes už vyhynutého švába čeľade Blattulidae. Tím pod vedením pracovníka Geologického ústavu SAV Petra Vršanského však práve v týchto stopách po potrave našiel čosi mimoriadne. "S použitím prístroja zvaného synchrotron vytvoril trojrozmerný model potravy švába a po jeho skúmaní sa ukázalo, že chrobák mal v útrobách potravu, ktorá už bola potravou niekoho iného," povedala hovorkyňa SAV Michaela Špánková. Inými slovami, šváb sa živil trusom dinosaurov, slúžil teda ako čistič.


125 milión rokov starý jantár (z dôb dinosaurov) z Libanonsko-Sýrskej hranice s mláďaťom švába vyhynutej čeľade Blattulidae a “stopa” po pokuse dostať sa von (obsahujúca drevo s mikroorganizmami)

Asi dvojmilimetrové mláďa švába nájdené v jantárovej slze druhohorných stromov považuje Vršanský za odkaz z minulosti. "Dokonale zachované, umožňuje porovnanie evolučných vzorov. Stále žiariace nám pripomínajú, že tieto oči skutočne videli dinosaurov,” hovorí o výskume Vršanský. Doposiaľ neboli identifikovaní žiadni "upratovači" po dinosauroch, a tak bolo otázne, či zvyšky po dinosauroch ostávali na zemi a zabraňovali rastu tráv a vôbec podrastu. "To by znamenalo pokles biomasy, ale aj vysokú eróziu, a tým výraznú zmenu krajiny na horotvornej úrovni,” povedal vedec. Z výskumu vyplýva, že žiadna špecializovaná kohorta odstraňovačov trusu dinosaurov neexistovala, ale šváby trus využívali aspoň čiastočne.

Zdroj: http://www.sav.sk/

| Vytlačiť článok |

Šéfredaktor | 6.12.2013 16:46 | 0 komentárov | 2817x


www.aquabooks.cz zoochov.cz