Rubriky

Hlavná stránka Vyhľadávanie Diskusné fórum Antikvariát Výstavy a predajné stretnutia ("burzy")LiteratúraHerpetofauna SRVivaristika na známkachŽabčonoviny

Články a iné

TeraristikaAkvaristikaReportážeNápady pre VásZo svetaAktuality Fotogaléria

Inzercia

DarujemKúpimPredám

CITES

Na SlovenskuV ČecháchVšeobecneOficiálne stránky

Ostatné

Kontakt Linky Naše bannery Reklama

Anolis proboscis - novoobjavený druh ekvádorských anolisov

Po viac než 50 rokoch bol znovuobjavený druh bizardného anolisa Anolis proboscis v pralesoch Ekvádora. Aj jeho znovunález potvrdzuje fakt, že lesy Južnej Ameriky sú plné tých najrozmaniteších druhov živočíchov.
Už anglický názov, ktorý si získal Anolis proboscis "Pinocchio anoles" dáva priestor na predstavivosť pozorovateľovi.
Anolis s výrazne predĺženým rostrom bol ešte nedávno pokladaný za minulosť, ale napriek tomu ho pozorovali herpetológovia v tunajších lesoch 3 krát za posledných 15 rokov.

Po troch rokoch strávených jeho hľadaním sa skupinke fotografov a výskumných pracovníkov zo TropicalHerping.com, konkrétne Paolovi Escobarovi, Lucasovi Bustamanteovi, Diane Troyaovej a Alejandrovi Arteaganovi napokon podarilo zdokumentovať a nafotiť túto jašteričku v januári tohto roku vo voľnej prírode.

Pinocchio anoles bol objavený v roku 1953, no potom vedci predpokladali, že vyhynul. Až kým ho znovu nevidela skupinka ornitológov v roku 2005. Problémom pri tomto rode inak denných jašterov je fakt, že Anolis proboscis je súmračným až nočným druhom anolisa.

(šč)
Foto: Lucas Bustamante/Tropical Herping

| Vytlačiť článok |

Šéfredaktor | 16.10.2013 10:27 | 0 komentárov | 1017x


www.aquabooks.cz zoochov.cz