Rubriky

Hlavná stránka Vyhľadávanie Diskusné fórum Antikvariát Výstavy a predajné stretnutia ("burzy")LiteratúraHerpetofauna SRVivaristika na známkachŽabčonoviny

Články a iné

TeraristikaAkvaristikaReportážeNápady pre VásZo svetaAktuality Fotogaléria

Inzercia

DarujemKúpimPredám

CITES

Na SlovenskuV ČecháchVšeobecneOficiálne stránky

Ostatné

Kontakt Linky Naše bannery Reklama

Ako je to so schopnosťou salamandry vystrekovať svoj jed

V našom časopise sme pred nedávnom publikovali článok o mlokovi salamandre škvrnitej, Salamandridae (Linnaeus, 1758) v seriáli Herpetofauna SR - obojživelníky. V diskusii pod týmto článkom sa objavil komentár, citujem z neho "heraldicus (19.6.2008 19:41):
Maly koment na temu salamandra salamandra, čo sa týka jej parotidov, myslim že je chybne napísané, že nimi dokáže VYSTREKNÚť jed do vzdialenosti niekoľko cm. Dokáže jed produkovať, ale iba vylúčiť na povrch tela, určite nie vysterknúť. pre ňu samotnú to moc ochranný význam nemá, ale jed ktorý dravec zožral spolu so salamandrou mu narobí problémy, a tak nabuduce bude vedieť, že salamandry niesu na žranie, čím to nadobúda ochranný charakter skôr pre generáciu ako pre jedinca.Ďakujem".


Štefan Čambal, VIVARISTA.sk

Vo svojej reakcii/odpovedi som poukázal na literárny prameň - článok od dr. Reháka, ktorý sa objavil v časopise Akvárium Terárium č. 2/1991 na strane 24-25 aj s fotografiou zachytávajúcou moment, kedy vystrekuje obsah svojich kožných jedových žliaz do výšky (viď foto). Autorom tejto snímky je Edmund D. Brodie,Jr.


Štefan Čambal, VIVARISTA.sk

Ako je to teda s touto rozporuplnou obrannou a ochrannou funkciou našej salamandry? Skutočne dokáže vystreknúť svoj jed do výšky? Pozrime sa do textu predmetného článku na túto tému od dr. Reháka:
"Jmenované a další chované druhy obojživelníků jsou na zdejším pracovišti (rozumej Výskumné laboratórium etológie mlokov v Arlingtone, pozn. šč) studovány zejména z hlediska uplatňování a funkce různých antipredačních mechanismů. Při studiu odpovědi na přítomnost a útok predátora jsou testovaní obojživelníci konfrontovaní například s drobnými hmyzožravci či batrachofágními (živícími se obojživelníky) hady a jejich reakce jsou zaznamenávány a analyzovány. Studovaná je i odpověď na jiná podráždění a mimo jiné byla v poslední době exaktně studována dříve rozporuplně diskutovaná schopnost mloka skvrnitého (Salamandra salamandra) vystřikovat toxický sekret. Ukázalo se, že tuto schopnost mloci mají a uplatňují ji proti predátoru či rušiteli při silném podráždění. Jedovatý sekret, obsahující mandarin, derivát cholesterolu, a příbuzné toxiny se silným účinkem na sliznice, centrální nervový systém a schopností vyvolat až smrt paralýzou dýchání, je vystřikován z jedné či několika hřbetních žláz mloka rychlostí přesahující 3m/s (Brodie et Smatresk 1990)".





Preto správnou odpoveďou na podnet nášho čitateľa je to, že salamandra škvrnitá túto schopnosť vystreknúť svoj jed do výšky má.

Štefan Čambal

| Vytlačiť článok |

Šéfredaktor | 20.4.2013 11:26 | 0 komentárov | 6867x


www.aquabooks.cz zoochov.cz