Rubriky

Hlavná stránka Vyhľadávanie Diskusné fórum Antikvariát Výstavy a predajné stretnutia ("burzy")LiteratúraHerpetofauna SRVivaristika na známkachŽabčonoviny

Články a iné

TeraristikaAkvaristikaReportážeNápady pre VásZo svetaAktuality Fotogaléria

Inzercia

DarujemKúpimPredám

CITES

Na SlovenskuV ČecháchVšeobecneOficiálne stránky

Ostatné

Kontakt Linky Naše bannery Reklama

Nový druh rodu Leiurus: Leiurus saharicus

Wilson Lourenco stojí za popisom ďalšieho druhu rodu Leiurus Ehrenberg, 1828 (Buthidae). Tentoraz novopopísaný druh Leiurus saharicus Lourenco, 2020 pochádza z Mali.

Tento nový druh je opísaný na základe jedného samca, ktorý bol zbieraný v oblasti medzi Taoudenni a Trhaza; v severnej púštnej oblasti Mali. Aj keď sa táto lokalita nachádza blízko výskytu iného druhu rodu, L. hoggarensis, niekoľko determinačných znakov svedčí o tom, že táto populácia sa zreteľne odlišuje od tej, ktorá obýva oblasť Hoggar v Alžírsku. Typová lokalita nového druhu zodpovedá takmer abiotickému prostrediu typu erg, zatiaľ čo populácia z Hoggaru obýva mesickejšie stanovište.
Zvláštnosťou nového druhu je, že ho pod UV svetlom nezbadáte, čo je vskutku výnimočný jav.Lourenco WR. A remarkable new species of Leiurus Ehrenberg, 1828 from the north deserts of Mali (Scorpiones: Buthidae). Revista Iberica de Arachnologia. 2020(37):147-52.

preklad: (šč), VIVARISTA.sk

| Vytlačiť článok |

Šéfredaktor | 18.1.2021 10:50 | 0 komentárov | 239x


www.aquabooks.cz zoochov.cz