Rubriky

Hlavná stránka Vyhľadávanie Diskusné fórum Antikvariát Výstavy a predajné stretnutia ("burzy")LiteratúraHerpetofauna SRVivaristika na známkachŽabčonoviny

Články a iné

TeraristikaAkvaristikaReportážeNápady pre VásZo svetaAktuality Fotogaléria

Inzercia

DarujemKúpimPredám

CITES

Na SlovenskuV ČecháchVšeobecneOficiálne stránky

Ostatné

Kontakt Linky Naše bannery Reklama

Tliltocatl gen. nov. - systematická revízia mexických druhov rodu Brachypelma

Systematická revízia pôvodného rodu Brachypelma (Araneae: Theraphosidae: Theraphosinae) vykonaná arachnológmi za pomoci fylogenetickej analýzy využívajúcej molekulárne a morfologické znaky, poslúžila na prehodnotenie rodu Brachypelma. Ich výsledky súhlasia s predchádzajúcou štúdiou tohto rodu. Obidve štúdie dôrazne potvrdzujú správnosť rozdelenia rodu Brachypelma na dva menšie rody.

Prvú skupinu (Brachypelma s.s.) tvoria druhy B.albiceps, B. auratum, B. baumgarteni, B. boehmei, B. emilia, B. hamorii, B. klaasi a B. smithi.

Druhy, ktoré boli zahrnuté v druhej skupine sa preniesli do nového rodu Tliltocatl (ten bol vytvorený aj v prvej práci) a tvoria ho T. albopilosum comb. nov., T. epicureanum comb. nov.,T. kahlenbergi comb.. nov., T. sabulosum comb. nov., T. schroeder comb. nov., T. vagans comb. nov. a T. verdezi comb. nov. (poznámka /šč/ 1. druh Tliltocatl schroeder sa v práci vyskytuje s koncovkou "i" ale aj bez nej, či ide len o nepozornosť, chybu alebo má po novom tento druh skutočne zmenené druhové meno, nevedno. 2. V predošlej práci sa zmenili koncovky z "um" na "us", ale v tejto práci sa to neodzrkadlilo).

Oba rody sa dajú rozlíšiť podľa sfarbenia a tvaru spermaték.

Presunutie do rodu Tliltocatl, ktoré zahŕňalo druhy T. alvarezi, T. andrewi a T. aureoceps, by malo byť považované za nomina dubia.

Druh B. fossorium sa presúva do rodu Stichoplastoris.

Tliltocatl Mendoza & Francke, gen. nov.
Etymológia: Rod je mužský. Názov je podstatným menom, ktoré sa skladá z Nahuatlových slov Tlil, čo znamená „čierny“, a tocatl, čo znamená „pavúk“, ktoré odkazujú na čierne sfarbenie druhov rodu.

Keywords: distribution, geography, genus revision, mitochondrial DNA, new genera, phylogenetic nomenclature, phylogenetics

Jorge Mendoza and Oscar Francke. 2020. Systematic Revision of Mexican Threatened Tarantulas Brachypelma (Araneae: Theraphosidae: Theraphosinae), with A Description of A New Genus, and Implications on the Conservation. Zoological Journal of the Linnean Society. 188(1); 82–147.

Preklad a titulné foto: (šč)


A–C, Brachypelma boehmei na lokalite; D, lokalita. A, samec; B, samica s čiernym sfarbením na karapaxe; C, samica;
D, listnatý les a kroviny na lokaliteB. boehmei.
Foto: A, B, D, J. Mendoza; C, E. Goyer.


Mapa výskytu rodu Brachypelma


A, B, C: Brachypelma boehmei
D: Tliltocatl kahlenbergi,
F: Tliltocatl schroederi
Mendoza & Francke, 2020.
Foto: J. Mendoza & E. Goyer.


A–B, Tliltocatl epicureanum: A, samec z typovej lokality (Yucatán); B, samica z typovej lokality (Yucatán).
C–D, Tliltocatl kahlenbergi: C, samica (Veracruz); D, samec (Oaxaca);
E–F, Tliltocatl schroederi: E, samica (Oaxaca); F, samec (Oaxaca).
Foto: J. Mendoza.

| Vytlačiť článok |

Šéfredaktor | 29.4.2020 13:21 | 0 komentárov | 356x


www.aquabooks.cz zoochov.cz