Rubriky

Hlavná stránka Vyhľadávanie Diskusné fórum Antikvariát Výstavy a predajné stretnutia ("burzy")LiteratúraHerpetofauna SRVivaristika na známkachŽabčonoviny

Články a iné

TeraristikaAkvaristikaReportážeNápady pre VásZo svetaAktuality Fotogaléria

Inzercia

DarujemKúpimPredám

CITES

Na SlovenskuV ČecháchVšeobecneOficiálne stránky

Ostatné

Kontakt Linky Naše bannery Reklama

Vzorky semien slovenských pôvodných rastlín idú do Svetovej génovej banky

Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR aj za účasti nórskej ministerky pôdohospodárstva Olaug Vervik Bollestadovej spravila v dejinách Slovenska výnimočný krok. Odovzdala 630 vzoriek semien pôvodných slovenských rastlín do Svetovej génovej banky na Svalbarde. Účelom tohto rozhodnutia je záchrana genofondu rastlinstva na území Slovenskej republiky. Uviedol to portál Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR www.mpsr.sk.

Uloženie vzoriek do Svetovej génovej banky na Svalbarde financoval agrorezort, a to vrátane prípravy vzoriek, transportu a ich skladovania. Slovensko má vo Svetovej génovej banke uložených dovedna už 630 vzoriek pôvodných rastlín. Ide napríklad o jačmeň siaty, ovos nahý, pšenicu dvojzrnnú či letnú, pšenicu špaldovú, raž siatu, mak siaty, tritikale, pohánku jedlú, láskavec, proso siate, bôb záhradný, cícer baraní, hrach siaty, šošovicu jedlú a ďalšie druhy. V každom prípade ide o pôvodné druhy, ktoré boli testované na čistotu genetického materiálu pred vplyvmi iných odrôd a ich kríženiu. Životaschopnosť takto uložených semien je 50 až 100 rokov. Vzorky sa skladujú pri teplote -17 stupňov Celzia na obdobie 50 rokov a pri teplote 4 stupne Celzia pre ich ďalšie využívanie.

Tento projekt realizovala Génová banka SR, ktorú prevádzkuje Výskumný ústav rastlinnej výroby (VÚRV) Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra (NPPC) a bola vybudovaná na uchovanie a udržanie rozmanitosti rastlín. Cieľom projektu je zabezpečiť záchranu pôvodných genetických zdrojov rastlín Slovenska v rámci medzinárodnej siete ochrany genetických zdrojov rastlín pre výživu a poľnohospodárstvo a prispieť tak k zachovaniu maximálneho množstva genetickej rozmanitosti významného pre ľudstvo, pre budúce generácie i vedecký výskum, ale aj pre prípad katastrof.

Il.foto: Štefan Čambal, VIVARISTA.sk

| Vytlačiť článok |

Šéfredaktor | 22.10.2019 15:23 | 0 komentárov | 997x


www.aquabooks.cz zoochov.cz