Rubriky

Hlavná stránka Vyhľadávanie Diskusné fórum Antikvariát Výstavy a predajné stretnutia ("burzy")LiteratúraHerpetofauna SRVivaristika na známkachŽabčonoviny

Články a iné

TeraristikaAkvaristikaReportážeNápady pre VásZo svetaAktuality Fotogaléria

Inzercia

DarujemKúpimPredám

CITES

Na SlovenskuV ČecháchVšeobecneOficiálne stránky

Ostatné

Kontakt Linky Naše bannery Reklama

Tajomstvo Dendrobatiek poodhalené

Vďaka novej vedeckej štúdie sa naše doterajšie vedomosti o tomto komplexe rodov juhoamerických šípových žabiek podstatne rozšírili a priniesli nejedno prekvapenie. Ako vieme, tieto drobné žabky používajú doslova celý arzenál chemických látok na svoju obranu.

Čeľaď Dendrobatidae vo svojej pokožke nosí asi 500 rôzných toxínov, ktoré využívajú predovšetkým k obrane proti dravcom. Lenže práve túto ich zbraň sa naučili ľudia využívať pre svoje vlastné potreby - šípové jedy.
Trošku paradoxné ale je, že väčšinu svojich jedov patriacich do skupiny alkaloidov si žabky nevyrábajú samé, ale získávajú z potravy. Vo svojej pokožke efektívne koncentrujú a uchovávajú jed ulovených mravcov, hmyzu, roztočov a ďalších členovcov. Toto vedci vedeli už predtým. Napriek tomu nebolo jasné, čo všetko okrem nich môže obsahovať pokožka týchto žabiek.

Vedci z Old Dominion University študovali zloženie jedu príbuzného rodu Ameerega, ktorý žije v bolívijských pralesoch. Zistili, že okrem už známych jedov ich pokožka obsahuje i látku s chemickým názvom N-metyl-decahydrochinolon, ktorá zatiaľ u žiab ani žiadnych iných živočichov nebola objavená. Otázkou však je, kde k nej žabky prišli. Je možné, že ju získavajú z tiel mravcov, ale autori štúdie nevylučujú ani to, že ide o jeden z mála jedov, ktorý si žabky sami vyrábajú.

Objav nového toxínu popisuje článok v časopise Journal of Natural Products.

Ilustračné foto: Stopka Jozef, http://www.dendrobates.sk/

| Vytlačiť článok |

Šéfredaktor | 17.6.2009 06:49 | 0 komentárov | 3107x


www.aquabooks.cz zoochov.cz